Európsky súd pre ľudské práva priznal odškodné slovenskému teroristovi

Košičan Ladislav K. (na snímke uprostred), archívne foto. Foto: TASR/František Iván

Štrasburg/Bratislava 26. júla (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dal v utorok (25.7.) za pravdu Ladislavovi K., ktorý je považovaný za prvého slovenského teroristu, a priznal mu odškodné vo výške niekoľko tisíc eur. Vyplýva to z rozhodnutia súdu zverejneného na internetovej stránke ESĽP.

Na základe rozhodnutia súdu v Štrasburgu je Slovenská republika povinná zaplatiť Ladislavovi K. odškodné vo výške 6500 eur nemajetkovú ujmu a ďalších 9000 eur ako kompenzáciu jeho výdavkov a nákladov spojených so súdnym konaním. Odškodné mu musí byť vyplatené do troch mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku.

Ladislav K., ktorý sa pokladá za "extrémneho ochrancu zvierat", bol uznaný za vinného z viacerých trestných činov vrátane teroristického útoku, ku ktorému došlo podvečer 28. decembra 2011 na Ulici protifašistických bojovníkov v Košiciach, kde vybuchla podomácky vyrobená bomba uložená v odpadkovom koši. Výbuch zhodou okolností nikoho nezranil a spôsobil len materiálne škody.

Za svoje činy bol Ladislav K. pôvodne odsúdený na 25 rokov väzenia. Proti rozsudku sa na súdoch rôzneho stupňa viackrát odvolal, pričom trestné konanie v jeho prípade stále nie je právoplatne ukončené. Počas celého konania je vo väzbe, ktorá mu bola viackrát predĺžená.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.