Na hrade Stará Ľubovňa si pripomenú mierové stretnutie kráľov

Hrad Stará Ľubovňa Foto: FOTO TASR - Oliver Ondráš

Stará Ľubovňa 26. júla (TASR) – Od piatka 28. júla do nedele 30. júla si na hrade v Starej Ľubovni pripomenú historickú udalosť. Pôjde o mierové stretnutie kráľov Žigmunda Luxemburského a Vladislava II. Jagelovského z roku 1412. TASR o tom informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea, pod ktoré hrad patrí, Dalibor Mikulík.

"Na kráľovskú počesť predvedú jazdci svoje jazdecké umenie, sokoliari lov pernatými dravcami a všetko vyvrcholí na kráľovskej hostine," uviedol Mikulík. Program bude na hrade Ľubovňa prebiehať denne o 11.00, 13.30 a 15.30 h.

Hradné dni si pripomenú rok 1412, keď v Európe zúrila vojna. "Na poľsko–uhorskom pohraničí sa vypaľovali mestá, obyčajní ľudia už neverili na zázraky. Na hrade Ľubovňa však svitla nádej. Poslovia zvestovali, že sa tu stretnú králi, ktorí by mali dohodnúť mier," uviedol riaditeľ. Na hrad prišli kráľovské sprievody, rytieri i jazdci na koňoch. "Zo širokého okolia sa zvolalo 116 kuchárov a pekárov, zabilo sa 28 vykŕmených volov, 382 oviec, 6312 sliepok a doviezlo 16.000 vajec, nachystané boli i sudy s vínom," opísal Mikulík.

V programe bude účinkovať Malopolska choregiew husarska z Krakova, šermiarska skupina Bojník z Bojníc a sokoliarska skupina sv. Bavona z Banskej Štiavnice. Súčasťou podujatia bude aj nočná prehliadka hradu, ktorá sa uskutoční v piatok 28. júla. "Počas nej poodhalíme zákulisie mierového stretnutia kráľov v roku 1412 na hrade Ľubovňa. Program vyvrcholí nočnou ohňovou šou o 22.00 h na nádvorí hradu Ľubovňa. Prvý nočný vstup je o 21.00 h," uzavrel Mikulík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.