Zomrel známy slovenský režisér a dramatik

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Banská Bystrica 2. augusta (TASR) - Vo veku nedožitých 76 rokov zomrel v utorok (1.8.) v Banskej Bystrici slovenský režisér a dramatik Ladislav Hyža. TASR to potvrdil riaditeľ banskobystrického Štúdia RTVS Miroslav Debnár. Posledná rozlúčka so zosnulým bude v piatok 4. augusta o 11.00 h vo farskom Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici.

Ladislav Hyža sa narodil 18. augusta 1941 v Liptovskom Mikuláši. Vyštudoval dramaturgiu a divadelnú vedu na divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave a od roku 1964 pôsobil v Slovenskom rozhlase (SRo), v štúdiu Banská Bystrica najprv ako režisér, neskôr vedúci režisér a od roku 1996 ako riaditeľ. Podieľal sa na réžii okolo 300 rozhlasových hier domácich i svetových autorov, rozprávok a inscenácií. Tvorivo spolupracoval s ochotníckymi divadelníkmi a pripravil rozličné rozhlasové pásma, poviedky, napísal aj viacero rozhlasových hier.

Štyridsať rokov žil s rozhlasovou múzou. Svoje spomienky vydal knižne s názvom Diagnóza: Rozhlasom urieknutý. Táto kniha spomienok je presiaknutá úsmevom a vrúcnym vzťahom k rodnému kraju, milovanému Liptovu, k ľuďom, ktorí ho obklopovali. Zaujímavé sú spomienky na mnohých našich popredných hercov a iné osobnosti, na najbližších kolegov a spolupracovníkov. Vo svojich dielach reagoval na súdobé spoločenské problémy, venoval sa i problematickým vzťahom jednotlivca a národa či boja za zachovanie národa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.