V Balatone sa utopilo už 13 ľudí

Na archívnej snímke Balaton pri mestečku Tihany. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Budapešť 7. augusta (TASR) - V najväčšom maďarskom jazere Balaton sa tohto roku utopilo už 13 ľudí, pričom v predchádzajúcich rokoch to bolo 8-11, píše dnes denník Bors.

"Toto leto sme zachraňovali z vôd jazera 284 ľudí, čo je mimoriadne vysoký počet. Máme toľko zásahov ako v 90. rokoch, kedy sa utopilo podstatne viac ľudí. V roku 1994 zomrelo vo vodách Balatonu až 48 ľudí," povedal pre denník šéf vodnej polície Balatonu László Horváth.

Tohtoročné tragédie sa podľa jeho slov stali najmä v neveľmi hlbokej vode do 200 metrov od brehu. "Medzi príčinami nie je v prvom rade neschopnosť plávať, mnohým príde nevoľno a často sa presnú príčinu úmrtia nepodarí zistiť ani pitvou," dodal Horváth.

Predseda Celoštátnej služby vodných záchranárov (VOSZ) Sándor Bagyó upozornil na skutočnosť, že letná sezóna sa ešte zďaleka neskončila a počet utopených ľudí stúpol na všetkých maďarských jazerách a riekach. "Väčšina tých, čo sa utopili, sú dospelí, ktorí nevedia plávať. Mnohí z nich idú do vody mimo vyznačených miest na kúpanie a často prispieva k tragédii alkohol," zdôraznil Bagyó.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.