Absolventom, ktorí sa stanú SZČO, vzniknú povinnosti voči SP po roku

Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský

Bratislava 7. augusta (TASR) – Absolventi stredných a vysokých škôl, ktorí po ukončení štúdia získajú živnostenské oprávnenie alebo iné oprávnenie na vykonávanie zárobkovej činnosti, sa stanú samostatne zárobkovo činnými osobami (SZČO). Ihneď po získaní oprávnenia im nevzniknú žiadne povinnosti voči Sociálnej poisťovni. Upozornila na to Mária Ďurišová z odboru komunikácie s verejnosťou poisťovne.

Povinnosť platiť nemocenské a dôchodkové poistenie im môže prvýkrát vzniknúť až v nasledujúcom kalendárnom roku po tom, ako začnú vykonávať svoju činnosť. Ak teda absolvent začne ako SZČO v roku 2017, má povinnosť platiť sociálne poistenie až od 1. júla 2018. Táto povinnosť sa bude posudzovať podľa výšky dosiahnutých príjmov z podnikania uvedených v daňovom priznaní za rok 2017. Povinnosť vznikne, ak v predchádzajúcom roku prekročili hranicu hrubého príjmu 5472 eur.

Vznik povinného nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia začínajúcemu podnikateľovi oznámi Sociálna poisťovňa písomne. Zároveň ho informuje o vymeriavacom základe, výške poistného, dátume splatnosti aj o údajoch týkajúcich sa úhrady poistného. Pobočky poisťovne poskytujú záujemcom podrobné informácie o povinnostiach živnostníkov a ostatných SZČO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.