Báčsky Petrovec ožil dianím 56. Slovenských národných slávností

V dňoch 4.-5. augusta 2017 sa v Báčskom Petrovci konali 56. Slovenské národné slávnosti. Na snímke pútač k udalosti. Foto: facebook

Báčsky Petrovec 7. augusta (TASR) - Slávnostný otvárací ceremoniál 56. Slovenských národných slávností (SNS) sa uskutočnil v piatok podvečer v sále Slovenského vojvodinského divadla v Báčskom Petrovci. Slávnosti v divadelnej sieni otvoril pokrajinský tajomník pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločenstvami Miroslav Štatkič, informuje internetový server týždenníka Hlas ľudu so sídlom v Novom Sade.

Program sa začal predvedením hymny Srbskej republiky a potom aj Slovenskej republiky. Zahrali ju a zaspievali spoločne spevácky zbor Zvony a hudobný orchester Orchestrík zo Selenče pod vedením dirigenta Juraja Súdiho, ktorý zaspieval aj hymnickú pieseň Otcova roľa. V pokračovaní programu, trvajúceho asi 50 minút, sa striedali hudobné a spevácke čísla s prejavmi celebrít.

Najprv sa prihovorili hlavy spoluorganizátorov SNS. Prítomných ako prvý privítal, po slovensky a po srbsky, starosta obce Báčsky Petrovec Srďan Simič. Po ňom hovorila predsedníčka Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny Anna Tomanová Makanová a predseda Matice slovenskej v Srbsku Ján Brtka.

Slova sa ujali aj dvaja hostia zo Slovenskej republiky: štátny tajomník ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič a predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo.

Kultúrno-umelecký program bol pomerne skromný. Publikum v sále, "v ktorej sme si všimli pomerne veľa neobsadených miest", píše Hlas ľudu, odmenilo potleskom výkony speváčok Vladimíry Sabovej a Jarmily Kolárovej, ako i maestra harmonikára Ondreja Maglovského, ktorý taktiež hudobne sprevádzal komorný zbor Musica Viva, ktorý pesničkou o Petrovci uzavrel prvý z dvoch otváracích programov.

Moderátorka Andrea Lačoková okrem už spomenutých hostí menovite privítala aj veľvyslankyňu Slovenskej republiky v Srbsku Dagmar Repčekovú, poslankyňu Zhromaždenia Srbskej republiky Libušku Lakatošovú, štátnych tajomníkov ministerstiev Srbskej republiky Ivana Bošnjaka, Zorana Kasaloviča, biskupa Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku Samuela Vrbovského i generálneho konzula Slovenskej republiky v Békešskej Čabe (v Maďarsku) Igora Furdíka.

Privítala aj poslancov Zhromaždenia Autonómnej pokrajiny Vojvodiny Tatjanu Vujačičovú a Pavla Surového, primátora Nového Sadu Zdravka Jelušiča, riaditeľa Verejného komunálneho podniku Gradsko zelenilo v Novom Sade Miloša Egiča, predsedu Matice bunjevskej Zdenka Vodiča, predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča i prednostu okresného úradu Žiliny Michala Lavríka.

Privítanie patrilo aj delegáciám partnerských miest, ktorými sú Babušnica, Vukovar, Stará Ľubovňa, Martin, Nitra, Ružomberok, Rijeka a Nadlak, taktiež hlavám miest a obcí Báčska Palanka, Báč, Vrbas a Sombor.

Po ukončení slávnostného otvorenia 56. SNS sa časť prítomných presunula do evanjelického chrámu Božieho. Tam prebiehal v podstate ďalší otvárací ceremoniál pod názvom Sláva národa hodná je obetí, dodal Hlas ľudu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.