Americké sily popreli zabitie civilistov pri nálete v Afganistane

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Kábul 12. augusta (TASR) - Americké sily v Afganistane popreli dnes tvrdenia miestnych predstaviteľov, že pri leteckom útoku na vozidlo v provincii Nangarhár na východe krajiny tento týždeň zabili civilistov.

Hovorca armády USA Bob Purtiman vo vyhlásení uviedol, že do menšieho nákladného vozidla, ktoré bolo sledované až do jeho zničenia, militanti na základe tohto pozorovania nakladali zbrane.

K náletu došlo vo štvrtok večer uprostred otvoreného poľa v okrese Haska Ména a nemohol spôsobiť civilné obete, dodal hovorca s tým, že zabitých bolo viacero militantov.

Predstaviteľ okresnej správy Sazolaj Šínvárí v piatok uviedol, že nálet zasiahol vozidlo a zabil 11 civilistov vrátane žien a detí. Člen provinčnej rady Sohráb Kádrí hovoril o 16 mŕtvych. "Túto oblasť ovláda Islamský štát, ale všetci zabití boli civilisti, ktorí sa pokúšali z oblasti odísť," vyhlásil Kádrí.

"Je to druhé nepravdivé tvrdenie o civilných obetiach v tom istom okrese v priebehu posledných troch týždňov," reagovali vo vyhlásení americké sily.

V Afganistane však počet civilných obetí leteckých útokov rastie, konštatuje v správe agentúra DPA. Za prvých šesť mesiacov tohto roka zahynulo pri náletoch afganských a amerických síl 95 civilistov a 137 ďalších utrpelo zranenia, čo je 43-percentný nárast oproti rovnakému obdobiu vlaňajška, vyplýva z júlovej správy OSN.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.