Ruské vzdušné sily začnú prijímať ženy za pilotky bojových lietadiel

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Moskva 14. augusta (TASR) - Ruské vzdušné sily začnú po prvý raz od druhej svetovej vojny prijímať ženy za pilotky bojových stíhacích lietadiel. Armáda pristúpila k tomuto kroku po masívnom záujme o toto povolanie zo strany žien, informoval v nedeľu webový server BBC s odvolaním sa na ruského ministra obrany Sergeja Šojgu.

V prvej skupine kadetiek bude 15 žien, ich výcvik sa začne v októbri. Nová generácia pilotiek bude vyškolená na leteckej akadémii v meste Krasnodar na juhu krajiny. Inštitúcia prijíma ženy od roku 2009, avšak nie pre výcvik za pilotov. Absolventky sa budú môcť stať i členkami vojenskej akrobatickej skupiny Ruskí rytieri.

Počas druhej svetovej vojny operovali sovietske pilotky v letke známej ako "Stalinovi sokoli". Nacistickí vojaci ich nazývali "Nočné čarodejnice". Letka používala nízko letiace stroje Polikarpov Po-2, ktoré boli napriek svojej nízkej rýchlosti a zraniteľnosti na nočnej oblohe ťažko odhaliteľné a poskytovali mimoriadnu presnosť pri bombardovaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.