J. Richter: Koaličná rada bude, keď bude premiér zdravotne pripravený

Na archívnej snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 14. augusta (TASR) - Koaličná rada bude vtedy, keď bude premiér Robert Fico (Smer-SD) zdravotne pripravený. Povedal to pri príchode na dnešné rokovanie tripartity minister práce Ján Richter (Smer-SD), ktorý nepovažuje za šťastné, ako predseda SNS Andrej Danko otvoril tému dodatku ku koaličnej zmluve spolu s požiadavkami.

"Ja si myslím, že je nešťastné, že takýmto spôsobom ako pán Danko otvoril túto otázku," uviedol Richter. Podľa neho mali byť požiadavky riešené štandardným spôsobom. "Riadna Koaličná rada, tam sa mali partneri o tom baviť," vyhlásil.

V požiadavkách národniarov nevidí minister "nič veľké, výnimočné". Niektoré z nich považuje Richter za realizovateľné, o niektorých sa podľa jeho slov treba rozprávať. Pripomína, že viaceré nich by mali dopad na štátny rozpočet.

Pripomenul, že o otázka 13. platu nie je nová. "Už dlhšie sa pripravuje sociálny balíček a v rámci toho sociálneho balíčka je aktuálna aj táto otázka," podotkol minister s tým, že požiadavky odzneli zatiaľ iba v médiách. "Treba ich konkretizovať," povedal Richter. Nazdáva sa, že po Koaličnej rade lídrov strán by sa mohlo rokovať v ďalšom kole aj s ministrami, ktorých rezortov by sa prípadné opatrenia dotkli.

Vládna koalícia je momentálne v kríze. Riešenie, ako fungovať ďalej, mala hľadať aj na piatkovej (11.8.) Koaličnej rade, premiér Robert Fico (Smer-SD) sa na nej však pre zdravotné dôvody nemohol zúčastniť. Kríza vypukla po tom, čo predseda SNS Andrej Danko v pondelok (7.8.) oznámil vypovedanie koaličnej zmluvy.

Následne sa predsedovia Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd na doteraz poslednom rokovaní Koaličnej rady zhodli, že neexistuje alternatíva k súčasnej vláde. Šéf Mosta-Híd Béla Bugár za trojlístok informoval, že partneri sú odhodlaní pokračovať ďalej. Podľa neho nie je problém v koalícii taký vážny.

Po tejto zhode sa dostali cez médiá von požiadavky SNS. Odkazovanie cez médiá kritizujú viacerí predstavitelia koalície. Medzi požiadavkami SNS je napríklad 13. a 14. plat, zavedenie štátnych aeroliniek, podpora kúpeľníctva, ale aj to, aby sa ministri nevyjadrovali k práci kolegov.

SNS zároveň čelí kauze rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva. Národniari pripustili, že aj za spustením kauzy vidia kroky z Úradu vlády. Zároveň upodozrievajú Smer-SD zo spolupráce s OĽaNO na diskreditácii SNS. Bugár vyzval koaličných partnerov na zodpovednosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.