Polícia: Babiš sám a vedome riadil dotačný podvod s Bocianím hniezdom

Andrej Babiš, archívne foto. Foto: TASR/AP

Praha 15. augusta (TASR) - Predseda českého vládneho hnutia ANO Andrej Babiš by v prípade odsúdenia v kauze okolo farmy Bocianie hniezdo mohol stráviť vo väzení päť až desať rokov. Podľa zistení denníka Právo policajti v päťstranovej žiadosti o zbavenie imunity, zaslanej Poslaneckej snemovni, opísali priebeh údajného dotačného podvodu, v ktorom figurujú aj Babišovi príbuzní a spolupracovníci. Informoval o tom dnes spravodajský portál Novinky.cz.

Babiš podľa polície riadil a koordinoval kroky týchto osôb, a to úplne vedome a s dokonalou znalosťou všetkých skutočností - s cieľom neoprávnene získať finančné prostriedky z dotácie programu nazvaného "ROP stredné Čechy" na výstavbu farmy Bocianie hniezdo (Čapí hnízdo). Medzi týmito osobami bola aj Babišova dcéra z prvého manželstva, jeho súčasná manželka a jej brat, napísal portál Novinky.cz.

Uvedení sa údajne podieľali na účelovom skrytí identity osoby fakticky ovládajúcej firmu, ktorou mal byť práve Babiš, pričom nič nebráni ich trestnému stíhaniu.

V žiadosti polície sa nachádzajú aj mená niekoľkých členov predstavenstva firmy ZZN Pelhřimov, ktorá farmu Bocianie hniezdo istý čas ovládala. Mali účelovo vyviesť danú spoločnosť s ručením obmedzeným z koncernu Agrofert, a to s úmyslom podvodom získať dotáciu. Agrofert patril do roku 2017 Babišovi, ten ho potom pre novelu zákona o konflikte záujmov previedol na dva zverenecké fondy.

Trest päť až desať rokov väzenia sa udeľuje podľa trestného zákonníka za obzvlášť závažný trestný čin dotačného podvodu spáchaný formou účastníctva a za obzvlášť závažný zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, za ktoré chce polícia Babiša stíhať.

Podvod mal spočívať v tom, že dotáciu určenú malým a stredným podnikateľom čerpala v skutočnosti jeho obrovská firma Agrofert, ktorá by inak nemala šancu dotáciu získať. Policajti podľa informácií Práva v rámci preverovania vymerali spôsobenú škodu presne na halier: 49.997.443,36 českých korún.

Babiš odmietol tvrdenie polície: Nič som neorganizoval ani neriadil

Predseda českého vládneho hnutia ANO Andrej Babiš dnes odmietol tvrdenie polície, že by koordinoval zainteresované osoby a riadil kroky vedúce k udeleniu dotácie pre farmu Bocianie hniezdo (Čapí hnízdo). Polícia vyšetrujúca údajný dotačný podvod požiadala Poslaneckú snemovňu o Babišovo vydanie na trestné stíhanie. Takisto žiada zbaviť imunity aj podpredsedu hnutia Jaroslava Faltýnka. Informoval o tom český spravodajský portál Novinky.cz.

"Ide o úplne nepravdivé a nehorázne tvrdenie polície, žiadne osoby som vo vzťahu k akejkoľvek trestnej činnosti, nieto ešte v súvislosti s Bocianím hniezdom, nikdy nenavádzal, neorganizoval ani neriadil," povedal Babiš českému denníku Právo v reakcii na informácie, že údajný dotačný podvod riadil a koordinoval.

Šéf ANO tvrdí, že žiadosť o jeho vydanie je zúfalou snahou tradičných politikov a ich skorumpovaného systému zbaviť sa ho a ovplyvniť voľby do Poslaneckej snemovne, dolnej komory českého parlamentu. Majú sa konať 20.-21. októbra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.