Slovenská firma MSM Group kúpila výrobný závod v Srbsku

Ilustračná snímka Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Bratislava 15. augusta (TASR) – Holding Czechoslovak Group, pod ktorý patrí slovenská firma MSM Group, rozširuje aktivity mimo svojho územia. Česko-slovenskí zbrojári kúpili koncom júna štátnu spoločnosť IMK 14. oktobar, ktorá sídli v srbskom meste Kruševac. Do svojho vlastníctva by ju mali prevziať v októbri.

IMK 14. oktobar sa sústredila najmä na civilný program výroby stavebných a poľnohospodárskych strojov a tiež na klasické trieskové obrábanie. Súčasťou portfólia je aj obranný segment zameraný na výrobu veľkokalibrovej munície.

Niekdajšia významná srbská spoločnosť, ktorá ešte v roku 2013 zamestnávala 1500 pracovníkov, sa dostala do konkurzu pred dvoma rokmi. V súčasnosti jej počet zamestnancov klesol na 150 a 75 % jej obratu tvorí výroba pre obranný priemysel.

„Našou víziou je vrátiť do dnes takmer opustených priestorov pôvodnú výrobu, podporiť tvorbu nových pracovných miest a vytvoriť synergiu so súčasnými firmami ako skupiny MSM Group, tak holdingu Czechoslovak Group. Sme odhodlaní čo najskôr ukončiť živorenie spoločnosti IMK 14. oktobar a naštartovať jej rozvoj,“ uviedol prezident MSM Group Marián Goga.

Už teraz podľa neho skupina pracuje na posilnení obchodného úseku firmy a hľadaní nových obchodných príležitostí, ktoré do Kruševacu prinesú prácu.

Podmienkou na prevzatie IMK 14. oktobar a jej následnú záchranu je rozhodnutie výboru veriteľov firmy. Po jej oficiálnom prevzatí bude pokračovať súčasná výroba a zároveň dôjde k opätovnému spusteniu civilného výrobného programu, ktorého kapacity sa dnes takmer nevyužívajú.

Holding Czechoslovak Group a jeho slovenská vetva MSM Group nadväzujú na tradíciu československého priemyslu, podporujú a ďalej rozvíjajú aktivity tradičných českých a slovenských spoločností v oblasti obrannej a civilnej priemyselnej produkcie. Na Slovensku sa podieľa na oživení podniku ZTS Metalurg v Dubnici nad Váhom.

Portfólio holdingu zahŕňa výrobu a predaj vojenských a špeciálnych vozidiel, terénnych nákladných automobilov, zbraní a zbraňových systémov, munície, strojárenských produktov pre automobilový, železničný a letecký priemysel či brzdových systémov pre koľajové vozidlá, rovnako ako cestné, dopravné a logistické služby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.