Taliban napísal otvorený list Donaldovi Trumpovi

Donald Trump, archívne foto. Foto: TASR

Kábul 15. augusta (TASR) - Vedenie afganského fundamentalistického hnutia Taliban napísalo otvorený list americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, v ktorom ho varuje pred zvyšovaním počtu amerických vojakov v Afganistane.

"Predchádzajúce skúsenosti dokázali, že vysielanie väčšieho počtu vojakov do Afganistanu nevyústilo do ničoho iného než do ďalšieho ničenia americkej vojenskej a hospodárskej sily," uvádza sa v liste, z ktorého dnes citovala agentúra DPA.

Americký minister obrany James Mattis v pondelok oznámil, že vláda prezidenta Trumpa už čoskoro oznámi svoju novú vojenskú stratégiu pre Afganistan.

V poslednej správe americkému Kongresu, v čase, keď bol tento plán ešte v stave svojej rozpracovanosti, rezort obrany uviedol, že prítomnosť vojakov v Afganistane posilní o niekoľko tisícov. Predovšetkým sa počíta s posilnením výcvikovej a asistenčnej misie Severoatlantickej aliancie s názvom Rozhodná podpora (Resolute Support).

V Afganistane sa aktuálne nachádza zhruba 8400 amerických vojakov. V rokoch 2010-11 ich tam bolo nasadených až 100.000.

Taliban nabáda Trumpa, aby stiahol svoje vojská, a v liste dodal, že pokiaľ nedokáže túto vojnu vyhrať s profesionálnymi vojakmi z USA a NATO, nikdy ju nevyhrá ani so "žoldniermi, nájomnými firmami či bábkami".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.