Pátranie po malajzijskom lietadle: Vedci zúžili oblasť na tri lokality

Ilustračné foto. Foto: TASR

Canberra 16. augusta (TASR) - Vedci potenciálne zúžili oblasť pátrania po nezvestnom malajzijskom lietadle na tri konkrétne lokality v južnej časti Indického oceánu, a to na základe novej, dnes zverejnenej analýzy oceánskych prúdov a satelitných záberov urobených v čase, keď sa havária v roku 2014 stala.

Avšak austrálsky Úrad pre bezpečnosť dopravy dnes upozornil, že nová analýza oceánskych prúdov austrálskej vedeckej agentúry CSIRO sa opiera o francúzske satelitné zábery predmetov "pravdepodobne vyrobených človekom", vznášajúcich na hladine, pričom nie sú dôkazy, že objekty pochádzajú z letu 370 spoločnosti Malaysia Airlines.

Uvedené lokality však môžu byť "počiatočnými bodmi" pátrania v oblasti s rozlohou 9700 štvorcových kilometrov, ktorú vlani v novembri stanovila skupina odborníkov ako najpravdepodobnejšie miesto spočinutia havarovaného Boeingu 777 a 239 ľudí na palube.

Táto plocha susedí s pôvodnou zónou pátrania ďaleko na juhozápade od Austrálie, ktorú stanovili na základe analýzy satelitných záberov z posledných hodín letu. Ten sa očividne skončil vtedy, keď sa lietadlu minulo palivo.

Malajzia, Čína a Austrália sa dohodli, že v januári pozastavia pátranie sonarom v hĺbke oceánu, keďže prehľadali 120.000 štvorcových kilometrov oceánskeho dna a nenašli po lete 370 ani stopy.

Nová analýza vychádza zo spomínaných satelitných záberov francúzskej armády, ktoré boli urobené 23. marca 2014 - dva týždne po záhadnom zmiznutí lietadla, ktoré počas letu z malajzijského Kuala Lumpuru do Pekingu prudko zmenilo smer trasy. Tieto marcové zábery boli urobené neďaleko pôvodnej zóny pátrania, ktoré sa uskutočnilo pod hladinou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.