Ministri sa dnes zišli podľa dohody lídrov koalície

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan a minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek počas poslednej 65. schôdze vlády SR v Bratislave 24. júla 2017. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 16. augusta (TASR) – Na prvé zasadnutie vlády po letnej prestávke sa ministri zišli tak, ako sa v utorok (15.8.) dohodli lídri vládnych strán. Vláda však ešte nezačala rokovať, pred médiá najprv predstúpi premiér Robert Fico (Smer-SD). Informovala o tom jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) už kríza v koalícii skončila. „Ideme na vládu normálne, tak ja netuším, že by mala byť nejaká kríza,“ vysvetlila Matečná novinárom pri príchode na zasadnutie kabinetu. „To sa pýtajte členov strany. Vy neviete, že ja nie som?“ odpovedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) na rovnakú otázku, či je vládna koalícia stále v kríze.

Vláda dnes pre rekonštrukčné práce zasadá v starej budove, do ktorej prišli viacerí ministri bočným vchodom a vyhli sa novinárom. „To je plne v kompetencii SNS,“ odpovedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) na otázku, či by mal odstúpiť šéf rezortu školstva Peter Plavčan (nominant SNS).

„Nebudem to komentovať,“ odvetil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) na otázku, či bude žiadať hlavu Plavčana. Komentovať nechcel ani požiadavky SNS v súvislosti s koaličnou krízou. „Myslím si, že toto je na dohodách koaličných lídrov a my sme ako vedenie strany informovaní, ale negociácia je na vedení,“ vysvetlil Žiga k tejto téme.

Konanie 66. schôdze v naplánovanom termíne ohrozila koaličná kríza. Predsedovia vládnych politických strán sa však v utorok v rámci konzultácií dohodli, že zasadnutie kabinetu sa uskutoční a jeho program bude schválený.

Vládna koalícia v posledných dňoch riešila krízu, ktorá vypukla po tom, čo predseda SNS Andrej Danko v pondelok (7.8.) oznámil vypovedanie koaličnej zmluvy. Následne sa predsedovia Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd na doteraz poslednom rokovaní Koaličnej rady zhodli, že neexistuje alternatíva k súčasnej vláde. Šéf Mosta-Híd Béla Bugár za trojlístok informoval, že partneri sú odhodlaní pokračovať ďalej. Podľa neho nie je problém v koalícii taký vážny.

Po tejto zhode sa dostali cez médiá von požiadavky SNS. Odkazovanie cez médiá kritizujú viacerí predstavitelia koalície. Medzi požiadavkami SNS je napríklad 13. a 14. plat, zavedenie štátnych aeroliniek, podpora kúpeľníctva, ale aj to, aby sa ministri nevyjadrovali k práci kolegov.

SNS zároveň čelí kauze rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva. Národniari pripustili, že aj za spustením kauzy vidia kroky z Úradu vlády. Zároveň upodozrievajú Smer-SD zo spolupráce s OĽaNO na diskreditácii SNS. Tí to odmietajú. Bugár vyzval koaličných partnerov na zodpovednosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.