Medzi obeťami teroristického útoku v Španielsku zatiaľ Slováci nie sú

Záchranári ošetrujú zranených ľudí po teroristickom útoku autom na ulici La Rambla v Barcelone 17. augusta 2017. Foto: TASR/AP

Bratislava 18. augusta (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR zatiaľ nemá informácie, že by medzi obeťami teroristických útokov v Španielsku mali byť občania Slovenskej republiky. TASR o tom informoval riaditeľ Tlačového odboru MZVaEZ SR Igor Skoček.

„Obete a zranení sú príslušníci 27 krajín, ale Slováci medzi nimi zatiaľ nie sú,“ povedal Skoček pre TASR. Rezort zahraničia však zatiaľ nemá informácie o identite zranených pri útoku v španielskom meste Cambrils.

V Barcelone sa nachádza asi desať slovenských dovolenkárov, vyplýva z dobrovoľného registračného formulára rezortu. V Španielsku by ich malo byť 199. "Počet Slovákov v krajine ale môže byť vyšší, keďže nie každý cestovateľ pred odchodom do zahraničia tento bezplatný formulár na oficiálnej stránke rezortu vyplní," povedal pre TASR hovorca MZV Igor Skoček.

Zastupiteľský úrad v Madride sleduje aktuálnu situáciu v Barcelone, je v kontakte s miestnymi policajnými orgánmi. "Našim občanom odporúčame, aby sa riadili pokynmi miestnej polície," uviedol Skoček.

Ak sa dovolenkári cez formulár zaregistrujú, rezort má informáciu, kde sa nachádzajú. Ak dôjde v danej lokalite ku krízovej situácii, ľudia z ministerstva týchto ľudí kontaktujú a overujú, či sú v poriadku.

Počas štvrtkového (17.8.) teroristického útoku v španielskej Barcelone zomrelo 13 ľudí a približne 100 sa zranilo.

Španielska polícia taktiež zastrelila piatich ľudí v meste Cambrils, ktorí uskutočnili podobný útok ako v Barcelone. Zranili pri ňom viacero osôb.

K útokom sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), podľa ktorej išlo o súčasť odplaty voči krajinám, ktoré sú súčasťou medzinárodnej koalície bojujúcej voči džihádistom v Sýrii a Iraku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.