USA odvolali veliteľa torpédoborca, ktorý sa zrazil s nákladnou loďou

Na archívnej snímke torpédoborec. Foto: TASR/AP

Washington 18. augusta (TASR) - Veliteľ a dvaja ďalší dôstojníci z amerického torpédoborca USS Fitzgerald, ktorý sa v júni zrazil s nákladnou loďou, boli "zbavení svojich povinností". Oznámilo to v noci nadnes vojenské námorníctvo Spojených štátov s tým, že incidentu sa "dalo vyhnúť", informovala agentúra DPA.

Postihu čelí zhruba ďalších desať námorníkov. Pentagón hodlá k opatreniam pristúpiť už čoskoro, a to napriek tomu, že vyšetrovanie ešte nie je ukončené. Trojicu zmienených dôstojníkov čakajú zatiaľ nešpecifikované mimosúdne disciplinárne tresty. Vojenské námorníctvo označilo ich počínanie v čase incidentu za "neadekvátne".

K zrážke torpédoborca s nákladnou loďou MV ACX Crystal, ktorá sa plavila pod filipínskou vlajkou, došlo 17. júna pri pobreží Japonska, zhruba 100 kilometrov juhozápadne od mesta Jokosuka. Zrážka si vyžiadala smrť siedmich námorníkov torpédoborca, ktorí sa utopili v jeho poškodených zaplavených priestoroch.

Zranenia utrpeli najmenej traja ďalší námorníci z 300-člennej posádky USS Fitzgerald. Nákladná loď MV ACX Crystal s 20-člennou posádkou utŕžila iba "mierne škody" a nikto na jej palube sa nezranil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.