Riadenie švajčiarskych fondov môže byť príkladom pre eurofondy

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/AP

Bratislava 18. augusta (TASR) – Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce sa jednoznačne sústredil na dosiahnutie stanovených cieľov a prístup jeho riadenia je príkladom dobrej praxe použiteľným aj pri ďalších projektoch využitia nenávratných finančných príspevkov. Konštatoval to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR po záverečnej kontrole zameranej na Švajčiarsky finančný mechanizmus (ŠFM).

Ako informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková, Švajčiarska konfederácia sa zaviazala poskytnúť SR príspevok vo výške 66,87 milióna švajčiarskych frankov v období 10 rokov. Slovensko k 13. júnu 2017 vyčerpalo prostriedky ŠFM vo výške 59,01 milióna eur, čo predstavuje 95,7 % z celkovej sumy.

V tomto období bolo zo strany Švajčiarska podporených 23 individuálnych a 40 malých projektov. NKÚ z tohto počtu skontroloval 22 projektov v hodnote 60,68 milióna eur a šesť malých projektov v sume 0,83 milióna eur. Tie sa zameriavali na bezpečnosť, stabilitu, podporu reforiem, životné prostredie, infraštruktúru a ľudský spoločenský rozvoj prioritne na východnom Slovensku.

Podpora programu smerovala podľa hovorkyne najmä k hospodárskemu rastu a zvýšeniu zamestnanosti, napríklad v oblasti cestovného ruchu zrekonštruovaním informačných centier v Trebišove, Čerhove, Zemplínskych Hámroch a Slovenskom raji.

„Program prispel tiež k posilneniu bezpečnosti občanov, k zvýšeniu transparentnosti a efektívnosti súdnych konaní, ako aj k osobnému rozvoju zdravotne postihnutých detí a mladistvých cez podporené projekty Slovenského Červeného kríža (SČK) a Gréckokatolíckej charity,“ priblížila Bolech Dobáková.

Kontrolóri pozitívne zhodnotili výsledky SČK pri projekte Cesta pre postihnuté deti a mladistvých na zlepšenie kvality ich života, pri ktorom sa doplnilo vybavenie na terapie a dobudovali priestory domova sociálnych služieb. Ten sa vďaka kontinuálnemu vzdelávaniu zamestnancov, dobrovoľníkov a študentov stal kontaktným a poradenským miestom pre východné Slovensko.

V Moldave nad Bodvou, Starej Ľubovni, Veľkej Ide či Krompachoch projekty prispeli k vybaveniu 10 komunitných centier pre deti a mládež z rómskych komunít. V oblasti životného prostredia bolo podporených osem projektov zameraných na vybudovanie a rozšírenie kanalizácií a čistiarní odpadových vôd.

Kontrolóri uskutočnili kontroly na dvoch úrovniach. Na jednej strane v rámci Úradu vlády SR, kde sa zamerali na systém riadenia a aktívnej kontroly, proces hodnotenia, výber a vyraďovanie žiadostí o príspevok, ako aj na vnútorný kontrolný systém či verejné obstarávanie. NKÚ zistil menej závažné nedostatky v oblasti vnútorných písomných postupov a systému zaobchádzania s nezrovnalosťami.

Druhou úrovňou boli koneční prijímatelia, pri ktorých úrad skontroloval dodržiavanie zmlúv o realizácii projektu, dodávku tovarov a služieb, oprávnenosť výdavkov aj samotné platby. „Kontrolóri ako jedno z mála rizík vyhodnotili realizáciu i časové oneskorenie pri verejnom obstarávaní či nedostatočnú predbežnú finančnú kontrolu. Zistené nedostatky a identifikované riziká nemali zásadný vplyv na realizáciu jednotlivých projektov a zároveň na dosiahnutie schválených cieľov,“ opísala hovorkyňa.

NKÚ považuje zavedený systém procesov a postupov od riadenia cez implementáciu až po kontrolu programu za primeraný. „Kontrolóri odporúčajú vláde, aby zvážila využitie, premietnutie príkladov dobrej praxe z procesov komplexného riadenia projektov uplatňovaných pri švajčiarskych, ale aj nórskych fondoch do riadenia, odborného manažovania európskej finančnej pomoci na úrovni riadiacich i sprostredkovateľských orgánov,“ uzavrela Bolech Dobáková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.