Nútená správa je podľa exvedenia Rapid life nezákonná

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Bratislava 24. augusta (TASR) - Nezhody medzi Národnou bankou Slovenska (NBS) a bývalým vedením poisťovne Rapid life pokračujú. Tá je od 15. júna tohto roka v nútenej správe, exvedenie spoločnosti to však naďalej označuje za nezákonný postup. Regulátor ale viaceré tvrdenia odmieta. Najnovšie NBS upozorňuje na to, že niektorí z bývalých predstaviteľov poisťovne majú trvalý pobyt už v zahraničí, čo môže skomplikovať vyšetrovanie prípadu.

Bývalé vedenie poisťovne pre viaceré pochybnosti v rozklade podalo proti rozhodnutiu o zavedení nútenej správy námietku týkajúcu sa zaujatosti. "Nútenú správkyňu totiž ustanovil do funkcie nezákonne vedúci zamestnanec dohľadu NBS Ivan B., ktorého zadržala a obvinila Národná kriminálna agentúra (NAKA) z korupcie a zneužívania právomoci pri výkone tejto funkcie práve voči Rapidu," tvrdí v stanovisku pre médiá bývalý predseda predstavenstva Peter Talán. Podľa neho zákon o dohľade nad finančným trhom v takýchto prípadoch uvádza, že zamestnanec NBS je vylúčený z konania, ak so zreteľom na jeho vzťah k veci, k účastníkovi konania alebo jeho zástupcovi, možno mať pochybnosti o jeho nezaujatosti. Podľa členov predstavenstva je zrejmé, že tento zamestnanec sa podieľal na vydaní rozhodnutia o zavedení nútenej správy. "Očakávame, že odvolací orgán, ktorým je v tomto prípade opäť NBS, bude konať v zmysle zákona," skonštatoval Talán s tým, že v rozklade proti rozhodnutiu o zavedení nútenej správy sú uvedené aj ďalšie dôvody nezákonnosti tohto opatrenia.

Vyhlásením nútenej správy malo dôjsť k porušeniu práva poisťovne na spravodlivý proces. Exvedenie pritom upozorňuje aj na ďalšie konania NBS, ktoré majú byť nezákonné. Má ísť najmä o prípady subvenčného podvodu NBS voči rezortu financií, kde do okruhu podozrivých osôb má patriť aj guvernér národnej banky. Podľa vyjadrení exvedenia poisťovne má polícia preverovať aj kauzu nehospodárneho nakladania a sprenevery strieborných a zlatých mincí povodne určených na reprezentačné účely, za zmienku podľa Talána stojí aj vyšetrovanie v prípade protiprávneho rozdávania majetku NBS formou tzv. darov vo výške približne 3,7 milióna eur v 740 prípadoch, či podozrenie z korupcie. Talán označuje za protiprávne aj zadržanie dokumentov poisťovne bez preberacieho protokolu.

NBS sa však bráni a tieto tvrdenia odmieta. "Exvedenie poisťovne naďalej pokračuje v ovplyvňovaní a zastrašovaní svedkov a snaží sa napríklad zrušením nútenej správy dostať k zaisteným dôkazom skôr, ako ich preberú kompetentné orgány. Správkyňa v trestných oznámeniach požiadala príslušné orgány o zamedzenie pokračovania exvedenia v trestnej činnosti, napriek tomu trestná činnosť v 'priamom prenose' pokračuje," uviedla pre TASR národná banka s tým, že podľa jej informácií niektorí z bývalých predstaviteľov poisťovne už majú trvalý pobyt v zahraničí. "Môže to komplikovať doručovanie a poskytovanie súčinnosti príslušným orgánom v súvislosti s trestnými oznámeniami, ktoré podala NBS a správkyňa," doplnila národná banka.

Upozornila tiež na to, že trestné konania, ktoré sa začali na základe trestných oznámení bývalých predstaviteľov poisťovne Rapid life, boli už takmer všetky zastavené. "Orgány činné v trestnom konaní konštatovali, že nebola naplnená skutková podstata uvádzaných trestných činov," uviedla NBS. Tiež odmieta tvrdenia o zaujatosti ich zamestnanca. "V čase podpisu rozhodnutia o vyhlásení nútenej správy bolo toto rozhodnutie zákonným spôsobom podpísané a následne aj realizované. Dokumentácia bola zaistená spôsobom, ktorý sa štandardne uplatňuje pri výkone nútenej správy. Pri preberaní dokumentácie bývalí predstavitelia poisťovne odmietli poskytnúť súčinnosť," tvrdí NBS.

Banková rada NBS sa zaoberala aj námietkami zaujatosti vznesenými bývalými predstaviteľmi poisťovne. Námietka týkajúca sa zaujatosti voči zamestnancovi NBS bola zamietnutá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.