Štatistici očakávajú úrodu hustosiatych obilnín nižšiu o 20,1 %

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 25. augusta (TASR) - Tohtoročná úroda hustosiatych obilnín na Slovensku bude medziročne nižšia asi o pätinu. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

"Na základe výsledkov odhadov úrody vybraných plodín sa, v porovnaní s minulým rokom, očakáva k 15. augustu nižšia úroda hustosiatych obilnín o 629.100 ton, teda o 20,1 %. Výmera osiatych plôch hustosiatych obilnín je v porovnaní s minulým rokom nižšia o 6,9 % (39.300 hektárov). Okrem ovsa u ostatných druhov hustosiatych obilnín očakávame nižšiu úrodu," spresnili v odhade štatistici.

Kukurica na zrno bola podľa ŠÚ SR zasiata na výmere vyššej o 9000 ha (4,9 %) a očakáva sa nižšia úroda o 538.200 ton (31,5 %). Priemerná hektárová úroda kukurice na zrno sa v porovnaní s minulým rokom zníži pravdepodobne o 3,19 ton. Vyššia úroda sa očakáva u repky olejky o 6,2 % a u sóje o 17,9 %.

Pestovateľské plochy sa zvýšili u repky olejky o 3,6 % a u sóje o 25 %. Slnečnica bola osiata na výmere vyššej o 4,4 % (3700 ha) a očakáva sa nižšia úroda o 20.600 ton (o 8,4 %) v porovnaní s minulým rokom.

"Očakáva sa nižšia úroda cukrovej repy technickej o 26,3 %, u ktorej sa priemerná hektárová úroda oproti minulému roku znížila (28,8 %). Osiata plocha hrachu siateho je oproti minulému roku nižšia o 4,3 %, úrodu očakávame nižšiu o 1,8 %, pri nižšej hektárovej úrode o 0,11 ton," spresnil štatistický úrad.

Odhad úrody hustosiatych obilnín (pšenica, raž, jačmeň, ovos, tritikale), kukurice na zrno, zemiakov ostatných, repky, slnečnice, sóje cukrovej repy technickej a hrachu siateho na zrno sa k 15. augustu zisťoval výberovou metódou a matematicko-štatistickými metódami bola dopočítaná úroda na celú osiatu plochu jednotlivých druhov zisťovaných plodín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.