AGRO: Žatva na juhu územia Slovenska je ukončená, na severe finišuje

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR - Roman Hanc

Bratislava 25. augusta (TASR) - Žatva na juhu územia Slovenska je ukončená, aktuálne sa v týchto oblastiach pripravuje pôda pod oziminy. Na severe SR zberové práce postupne finišujú. Informoval o tom dnes Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

"Poľnohospodári tiež vykonávajú monitoring škôd spôsobených poľovnou zverou. V nižších polohách sa realizujú pozberové práce po zbere obilnín, konzervovanie krmovín a príprava pôdy pod oziminy," priblížil.

Na západe Slovenska podľa jeho informácií ukončili poľnohospodári žatvu už v 31. týždni. "Dokončený je napríklad aj zber maku. Výsledky tohtoročného zberu sú veľmi rozdielne. Niektoré podniky, hlavne vo vyšších polohách, dosiahli veľmi dobré úrody. Na územiach, kde pršalo viac, aj keď oveľa menej ako po minulé roky, sú úrody vyššie," spresnil.

V bratislavskom regióne je podľa neho úroda pšenice a jačmeňa takmer o polovicu nižšia ako v minulom roku. Škody na poľnohospodárskych plodinách navyše vznikli aj vplyvom jarných mrazov a premnoženou poľovnou zverou. Poľnohospodári aktuálne vykonávajú pozberové práce, orbu a prípravu pôdy pod oziminy, zber a silážovanie krmovín.

"V Galantskom okrese majú v dôsledku výnimočne suchého počasia niektoré subjekty taký vysoký výpadok na tržbách, že ich ďalšia existencia je ohrozená. V severnejších okresoch našej krajiny postupne ukončujú zber hustosiatych obilnín. Poľnohospodári tiež vykonávajú podmietky, zber slamy, prípravu pôdy pod sejbu repky ozimnej či aplikáciu maštaľného hnoja do pôdy. Na niektorých územiach je repka natoľko poškodená poľovnou zverou, že zber z ekonomického hľadiska nebude ukončený," doplnil.

Na východe Slovenska žatevné práce podľa Korpáša výrazne pokročili. "V michalovskom, svidníckom a trebišovskom regióne už žatvu aj ukončili. Poľnohospodári tiež vykonávajú monitoring škôd spôsobených poľovnou zverou, rovnako prípravu pôdy pod oziminy," dodal Korpáš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.