Útoky moslimských povstalcov si v Mjanmarsku vyžiadali 32 mŕtvych

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rangún 25. augusta (TASR) - Najmenej 32 ľudí prišlo v noci nadnes o život na severe Mjanmarska pri útokoch militantov na 24 stanovíšť polície a vojenskú základňu v Jakchainskom štáte. Medzi obeťami je najmenej 21 povstalcov a 11 členov mjanmarských bezpečnostných síl, informovala mjanmarská armáda.

Povstalci z moslimského etnika Rohingov napadli podľa vlády pri sérii koordinovaných útokov okolo 01.00 h miestneho času viacero policajných staníc, pričom na prinajmenšom jednu z nich zaútočili s podomácky vyrobenou výbušninou.

Pri útokoch zahynulo podľa slov veliteľa mjanmarskej armády desať policajtov, jeden vojak a 21 militantnov. Agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie armády uviedla, že zhruba 150 Rohingov sa pokúsilo preniknúť aj na tamojšiu vojenskú základňu.

Rohingovia žijú prevažne v Mjanmarsku a v Bangladéši. V oboch krajinách čelia diskriminácii, pričom ani Mjanmarsko, ani Bangladéš nie sú ochotné udeliť im občianstvo - a radikálni budhisti dokonca existenciu rohinského etnika popierajú. Rohingovia v Mjanmarsku žijú v Jakchainskom štáte, ktorý nemôžu opustiť bez osobitného povolenia.

Jakchainský štát sužujú nepokoje medzi menšinou Rohingov a väčšinovými budhistami už od roku 2012, pričom nová vlna násilia vypukla vlani. Vzbura Rohingov vtedy viedla k mohutnej odvete mjanmarskej armády, ktorá si podľa ľudskoprávnych organizácií vyžiadala stovky obetí a viedla k úteku asi 75.000 ľudí do susedného Bangladéša.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.