ČT24: Zeman chcel zabrániť rozdeleniu Československa vytvorením únie

Český prezident Miloš Zeman, archívne foto. Foto: TASR/AP

Praha 26. augusta (TASR) - Česko a Slovensko majú po takmer štvrťstoročí od rozdelenia spoločného štátu mimoriadne skvelé a bratské vzťahy. Pomohol k tomu aj vstup oboch krajín do Európskej únie. Pri príležitosti dnešného 25. výročia uzavretia dohody o rozdelení Československa to povedal český prezident Miloš Zeman. Jeho vyjadrenie sprostredkoval hovorca Hradu Jiří Ovčáček, informoval spravodajský kanál verejnoprávnej Českej televízie ČT24.

Delenie republiky podľa Zemana nevyplynulo len z nezlučiteľných predstáv víťazov volieb v roku 1992 o budúcnosti spoločného štátu. "Bolo fakticky zahájené hneď v roku 1990 zdanlivo malichernými spormi o názov republiky a štátny znak," uviedol český prezident.

Zeman sa podľa svojich slov v roku 1992 snažil situáciu zachrániť presadzovaním návrhu na vytvorenie Československej únie. "Malo ísť o voľnú federáciu dvoch štátov fungujúcu na základe princípu každý za svoje, teda s oddelenými rozpočtami. Tento plán nakoniec nebol akceptovaný," konštatoval.

Po 25 rokoch od rozchodu ale podľa Zemana nie sú vo vzťahoch oboch krajín trhliny. "Ak by oba štáty, alebo aspoň jeden z nich, nevstúpili do Európskej únie, považoval by som tú ranu za nezahojenú. Ale takto sme sa stali členmi širšej európskej rodiny a máme mimoriadne skvelé, bratské vzťahy," konštatoval Zeman.

Rozdelenie Československa spečatili predsedovia víťazných strán júnových parlamentných volieb Václav Klaus a Vladimír Mečiar 26. augusta 1992 tesne po polnoci v brnianskej vile Tugendhat. K rozdeleniu krajiny došlo 1. januára 1993.

Zeman k tomu povedal, že rolu Klausa a Mečiara pri rozpade federácie by nechcel preceňovať. "Klaus podnikol veľmi vážny pokus o udržanie funkčnej federácie tým, že založil ODS aj na Slovensku. Často, aj na úkor kampane v českých krajinách, tam cestoval a usiloval sa o to, aby ODS na Slovensku uspela. Toto poctivo mienené úsilie ale nemalo na vtedajšom Slovensku šancu na úspech," dodal Zeman na adresu svojho predchodcu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.