Kendické kapustové slávnosti ponúkajú kulinárske dobroty aj zábavu

Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Kendice 26. augusta (TASR) – V Kendiciach si dnes pripomenú niekdajšiu tradíciu pestovania kapusty, kedy z tejto obce neďaleko Prešova zásobovali kapustou mnohé obchody a jedálne v Československu. Dodnes majú u našich západných susedov v niektorých reštauráciách na jedálnom lístku Kendický kapustový šalát. Pre TASR to uviedol Ondrej Gubač z občianskeho združenia Etudy Média Art, ktoré pracuje pri Obecnom úrade v Kendiciach. Okrem ochotníckeho divadla, ktoré je hlavnou náplňou združenia, pripravujú v auguste festival veselej kapusty a zdravej zábavy - Kendické kapustové slávnosti. Jeho 7. ročník sa koná dnes so začiatkom o 17.00 h.

„Naši návštevníci môžu ochutnať kupustové špeciality z tradičnej kendickej kuchyne. Kapustové jedlá navarili domáce gazdinky, ale aj kuchári zo Súkromnej SOŠ Mladosť z Prešova, ktorí pripravili nielen tradičné špeciality, ale aj menej známe kapustové dobroty,“ uviedol Gubač.

Podujatie sa koná na voľnom priestranstve pri obecnom úrade. Popri jedle organizátori pripravili zábavné vystúpenia. Deti sa môžu tešiť na balónovú a kúzelnícku show kúzelníka Gabiho. Tradične nebude chýbať folklórne pásmo o nakladaní kapusty s hudobnou skupinou KLM. Hosťom večera bude skupina Drišľak.

„Cieľom projektu je pripomenúť miestnej komunite tradície a zvyky, ktorými kedysi Kendice žili. Predovšetkým to bolo pestovanie kapusty a rôzne spoločenské a kultúrne obyčaje. V obci sa v 80. rokoch pestovala kapusta vo veľkom. Kendice boli jedným z najznámejších a najväčších producentov kapusty v Československu. A práve kapustou a kultúrou chceme oživiť verejný priestor v obci," povedal starosta Jozef Hlavatý.

Súčasťou programu je súťaž o najkrajšiu kapustu vypestovanú na kendických poliach. Ocenenie dostane desať najkrajších kapustových hláv, ktoré budú po celý deň vystavené v zasadačke obecného úradu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.