USA obvinili Irán z pašovania zbraní hnutiu Hizballáh v Libanone

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

New York 26. augusta (TASR) - Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová obvinila Irán z pašovania ilegálnych zbraní svojmu spojencovi, hnutiu Hizballáh v Libanone. Zároveň ostro skritizovala tamojšieho veliteľa mierových síl OSN Michaela Bearyho za to, že tieto aktivity prehliada, informovala dnes stanica Slobodná Európa.

Beary tvrdenia Spojených štátov a Izraela, že Hizballáh v Libanone zhromažďuje arzenál, odmieta. OSN v tejto blízkovýchodnej krajine disponuje 10.500 členmi mierových zborov.

"Od roku 2006 registrujeme masívny prílev ilegálnych zbraní do rúk Hizballáhu, z ktorých väčšina je pašovaná do Libanonu z Iránu. Hizballáh je teroristická organizácia, ktorá prispieva k výraznej destabilizácii regiónu a otvorene ohrozuje Izrael," vyhlásila v piatok Haleyová v newyorskom sídle Organizácie Spojených národov.

Veľvyslankyňa taktiež vyhlásila, že mierová misia OSN v Libanone si vyžaduje zmeny. "Nadišiel čas, aby Bezpečnostná rada OSN zakročila vo veci tejto mierovej misie. Nemôžeme totiž teroristom nahrávať," uviedla Haleyová. Irán ani Hizballáh na vyjadrenia americkej diplomatky bezprostredne nereagovali.

Beary tento týždeň vyhlásil, že jeho jednotky nenašli žiadny dôkaz o ilegálnom presune zbraní do zmienenej oblasti. Rusko a Francúzsko, dvaja stáli členovia BR, presadzujú zachovanie aktuálneho stavu mierovej misie v Libanone.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.