Na Mariánskom vŕšku sa rozhorela vatra k výročiu SNP

Okresné mesto Prievidza, administratívne, kultúrne a spoločenské centrum hornej Nitry. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Prievidza 29. augusta (TASR) - Súčasťou osláv výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Prievidzi bolo po prvý raz i zapálenie vatry. Tá sa rozhorela v pondelok (28.8.) večer na Mariánskom vŕšku.

"Snažili sme sa zaviesť novú tradíciu, lebo často naši ľudia chodia na vatry niekde mimo Prievidzu, tak sme si povedali, že aj Prievidza si zaslúži vatru a hlavne aj v spojitosti s dejinnými udalosťami, ktoré si pripomíname. Myslím si, že práve dnešná doba vyžaduje, aby sme si niektoré momenty z histórie pripomenuli a pripomenuli ich aj mladším ľuďom," povedala primátorka mesta Katarína Macháčková.

Podľa svojich slov tým mala konkrétne na mysli význam SNP, pretože niektorým sa môže vzdať vzdialené alebo nadbytočné, nepotrebné. "Ale práve ten boj za demokraciu a boj proti fašizmu aj v dnešnej dobe sa ukazuje byť ako potrebný, pretože vidíme aj v politike, že vznikajú strany, ktoré sa viac menej otvorene hlásia k propagácii fašizmu a demokracia môže byť naozaj ohrozená," zdôraznila.

V Prievidzi si 73 rokov od SNP pripomenuli i pietnym aktom kladenia vencov pri pamätníku na Námestí slobody, na Mariánskom vŕšku si verejnosť mohla pozrieť vystúpenie sokoliarov Aquila z Bojníc, ktorí predviedli svoje dravce, skupinu Drišľak, ohňovú šou v podaní sokoliarov Aquila a dva slovenské filmy s tematikou SNP - Vlčie diery a Kapitán Dabač. Program na Mariánskom vŕšku navštívilo okolo 2000 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.