Macron kritizoval venezuelské vedenie za jeho prístup k opozícii

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Paríž 5. septembra (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsudzuje spôsob, akým súčasné venezuelské vedenie zaobchádza s politickou opozíciou. Uvádza sa to vo vyhlásení Elyzejského paláca, zverejnenom v noci nadnes v Paríži po tom, ako Macron prijal predsedu venezuelského Národného zhromaždenia Julia Borgesa a ďalších zástupcov venezuelskej opozície.

Samotný Macron po rokovaniach s delegáciou venezuelskej opozície pred novinárov nepredstúpil, ale minulý týždeň sa vyjadril, že "Venezuela je diktatúrou, ktorá sa snaží prežiť".

Borges po rokovaniach v Elyzejskom paláci v Paríži konštatoval, že problém Venezuely už nie je "lokálny" ani regionálny, ale stal sa "celosvetovým". Ocenil súčasne podporu, ktorú venezuelskej opozícii a Národnému zhromaždeniu vyslovil Macron, ktorý tento zastupiteľský orgán - jediný vo Venezuele ovládaný opozíciou - uznáva ako legitímny.

Ako informovala rozhlasová stanica Europe 1, po rokovaniach s Macronom Borges poukázal tiež na rastúce znepokojenie medzinárodného spoločenstva z vývoja vo Venezuele, kde sa už štyri mesiace odohrávajú protivládne demonštrácie. Tieto protesty si doteraz vyžiadali životy 125 ľudí.

Borges v súvislosti s krízou vo svojej krajine vyhlásil, že ráta s podporou medzinárodného spoločenstva v záujme dosiahnutia pokojného riešenia sociálnej a inštitucionálnej krízy vo Venezuele. Túto podporu chce Borges získať počas návštevy v metropolách viacerých európskych krajín. Dnes bude rokovať v Madride, v stredu v Berlíne a následne v Londýne.

Borges v Paríži upozorňoval aj na "humanitárnu tragédiu", ktorú zažíva Venezuela, kde podľa jeho slov "niet čo jesť, nie je možné uplatňovať svoje práva a viesť dôstojný život". Za tento stav obvinil venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorý podľa neho bráni medzinárodnému spoločenstvu v dodávkach humanitárnej pomoci do Venezuely.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.