Prípad exšéfa Matice slovenskej Jozefa M. sa vracia na okresný súd

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 6. septembra (TASR) – Krajský súd (KS) v Bratislave dnes zrušil rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava III v prípade obžalovaného bývalého šéfa Matice slovenskej Jozefa M. Znamená to, že celý prípad sa vracia späť na súd nižšieho stupňa, ktorý musí vo veci opätovne konať a rozhodnúť.

KS dnes rozhodol na neverejnom zasadnutí, podrobné dôvody oznámi v písomnom vyhotovení rozsudku, okresný súd však podľa jeho názoru porušil ustanovenia Trestného zákona.

Jozef M. dnes na súd neprišiel, ospravedlnil sa zo zdravotných dôvodov. „Došlo k zhoršeniu jeho zdravotného stavu v dôsledku stresu a pripojili sa aj ďalšie zdravotné ťažkosti,“ ozrejmil obhajca obžalovaného. Jozef M. však trvá na osobnej účasti pred súdom.

Okresný súd (OS) Bratislava III v decembri 2016 rozhodol, že bývalý dlhoročný predseda Matice slovenskej (MS) Jozef M. porušil svoje povinnosti, keď v roku 2007 rozhodol o prevzatí dlhu Matičného fondu v celkovej výške 202.393,55 eur (6.097.308,20 Sk). Obžalovaného uznal vinným zo spáchania prečinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.

Expredsedovi MS vymeral prvostupňový súd jednoročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky.

Jozef. M. svoju vinu odmieta.

Výberová chronológia súdnej kauzy ohľadom Matičného fondu a Jozefa M.

Jozef M., ktorý stál na čele Matice slovenskej od roku 1991 do roku 2010, čelí obžalobe, že nehospodárne nakladal s matičným majetkom, keď ako predseda verejnoprávnej inštitúcie podpísal 19. decembra 2007 zmluvu o prevzatí dlhu Matičného fondu. Tou zaviazal MS na jeho splatenie. Podľa obžaloby tým spôsobil škodu vo výške 202.393,55 eura (6.097.308,20 Sk).

TASR prináša výberovú chronológiu súdnej kauzy ohľadom Matičného fondu a Jozefa M.

8. apríla 2016 – Po rokoch vyšetrovania sa začal súdny proces s bývalým dlhoročným predsedom Matice slovenskej (MS) Jozefom M. V kauze Matičného fondu čelí obžalobe, že nehospodárne nakladal s matičným majetkom. Na úvod pojednávania bývalý šéf Matice vyhlásil, že sa cíti nevinný. Na Okresný súd Bratislava III sa okrem Jozefa M. dostavil aj súčasný predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, ktorý nakoniec nevypovedal. Predseda senátu totiž prerušil po viac ako troch hodinách pojednávanie pre zhoršený zdravotný stav obžalovaného. Jozef M. súd na úvod informoval, že je kardiologický pacient a pri výpovedi potrebuje sedieť.

26. mája 2016 – Tvrdenie, že chcel uškodiť uvedenej inštitúcii, stojí podľa neho na vode. Jozef M. to prehlásil na začiatku hlavného pojednávania na Okresnom súde Bratislava III. Na súde vypovedali aj svedkovia, ktorí sa podrobne vyjadrovali k hospodáreniu MS či jej účtovníctvu. Jeden zo svedkov poukázal na zložité obdobie vo fungovaní MS v roku 2000, keď táto inštitúcia mala podľa neho nedostatok finančných prostriedkov. Úsilie vedúcich pracovníkov v tom čase zhodnotil ako pozitívne.

22. júna 2016 - V procese s bývalým šéfom Matice slovenskej (MS) Jozefom M. vypovedali na Okresnom súde Bratislava III dvaja svedkovia. Medzi nimi aj súčasný predseda MS Marián Tkáč.

23. septembra 2016 - Na Okresnom súde Bratislava III vypovedali traja svedkovia. Okresný súd Bratislava III odročil hlavné pojednávanie.

4. novembra 2016 - V procese vypovedali ďalší štyria svedkovia. Pojednávanie bolo odročené.

6. decembra 2016 – Výpoveďou jedného svedka, čítaním výpovedí svedkov a listinných dôkazov pokračoval na Okresnom súde Bratislava III proces s bývalým šéfom Matice slovenskej Jozefom M. Súd odročil pojednávanie. Ako svedok sa pred súd postavil bývalý tajomník a podpredseda MS. Obžalovaného Jozefa M. chválil.

9. decembra 2016 – Okresný súd Bratislava III. odsúdil bývalého dlhoročného predsedu Matice slovenskej Jozefa M. Podľa rozsudku je vinný zo spáchania prečinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku. Verdikt nebol právoplatný. Prvostupňový súd odsúdil Jozefa M. na trest odňatia slobody na jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky.

7. júna 2017
– Krajský súd (KS) v Bratislave nemohol rozhodnúť v prípade Jozefa M. Obžalovanému sa totiž výrazne zhoršil zdravotný stav a v tom období bol hospitalizovaný v nemocnici. Jozef M. však trval na osobnej účasti na súde. Predsedníčka senátu odročila verejné zasadnutie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.