Postoj vlády k otázke migrantov a kvót sa nemení, vyhlásil R. Fico

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas 68. schôdze vlády SR v Bratislave 6. septembra 2017. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 6. septembra (TASR) - Politický postoj vlády Roberta Fica (Smer-SD) k otázke migrantov a povinným kvótam na ich prerozdeľovanie sa nemení ani po zamietnutí žaloby Slovenska Súdnym dvorom Európskej únie. Vyhlásil to dnes po rokovaní vlády premiér Fico s tým, že rozsudok bude Slovensko rešpektovať.

"Náš postoj ku kvótam sa vôbec nemení, naďalej budeme pracovať na tom, aby solidarita bola prejavená iným spôsobom ako núteným prijímaním migrantov," povedal Fico. Podotkol, že tí pritom na Slovensku nechcú ani ostať.

Rozsudok podľa neho neprináša "žiadnu novú kvalitu, len Súdny dvor EÚ má iný právny názor na procedúru prijímania takýchto rozhodnutí". Práve spôsob prijatia mechanizmu prerozdeľovania migrantov medzi členské štáty EÚ Slovensko v žalobe napadlo. Rovnako poukazovalo na chýbajúcu jednotu štátov pri rozhodovaní.

Rozhodnutie o povinných kvótach tak zostáva v platnosti, tá však vyprší 26. septembra, pripomenul Fico. Slovensku pre neúspešnú žalobu nehrozia podľa Fica žiadne postihy.

Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu dnes zamietol žaloby Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu EÚ na prerozdeľovanie utečencov na základe kvót. Žaloby sa týkali rozhodnutia Rady EÚ z roku 2015, ktoré bolo reakciou na migračnú krízu a jeho cieľom je pomôcť Taliansku a Grécku čeliť masívnemu prílevu utečencov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.