Novela zákona o eGovernmente prináša pre občanov pozitívne zmeny

Na snímke zľava riaditeľ občianskeho združenia Slovensko.Digital Ján Hargaš a expert z občianskeho združenia Slovensko.Digital Ľubor Illek počas brífingu k aktuálnemu stavu informatizácie spoločnosti v Bratislave 30.marca 2017. Foto: TASR – Dano Veselský

Bratislava 8. septembra (TASR) - Novela zákona o eGovernmente, ktorú NR SR schválila v stredu 6.9., je podľa IT odborníkov dobrým kompromisom odborných argumentov a pre občanov by mala byť prínosom. Ako informoval TASR Ján Hargaš z občianskeho združenia Slovensko.Digital, väčšina pripomienok odbornej verejnosti bola prijatá.

Úrady sa pri elektronickej komunikácii s občanmi a podnikateľmi riadia zákonom o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci. Jeho novela sa pripravovala niekoľko mesiacov a k návrhu zákona odborná verejnosť pod združením Slovensko.Digital predložila v máji hromadnú pripomienku, ktorú podpísalo viac ako 1000 občanov.

"Podarilo sa presadiť viacero pozitívnych zmien, ktoré sme navrhovali. Napríklad by sa malo uľahčiť prihlasovanie a elektronické podpisovanie podaní (tzv. autorizácia kliknutím). Vytvoril sa tiež základ pre jednoduchšie formuláre štátnych elektronických služieb tak, aby boli pre občana prehľadnejšie," hodnotí Hargaš.

Odborníci tiež ocenili konštruktívny dialóg, ktorý sa k novele viedol. Zákon sa diskutoval v pracovných skupinách aj v odbornej parlamentnej komisii.

"Potrebujeme, aby takýto odborný dialóg prebehol pri každom zákone alebo strategickom vládnom dokumente. Ukázal sa zmysel otvorených pracovných skupín, ktoré sme od začiatku presadzovali" doplnil Ľubor Illek zo Slovensko.Digital.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.