Volka teší funkcia ambasádora Európskeho týždňa športu: Je to česť

Ján Volko. Foto: TASR/AP

Bratislava 12. septembra (TASR) - Aj v tomto roku sa Slovensko zapojí v termíne od 23. do 30. septembra do Európskeho týždňa športu (ETŠ). Pod iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity je úlohou zapojenie ľudí sa do športovej aktivity. Ambasádormi tohtoročného ETŠ sú šprintér Ján Volko a kajakárka Jana Dukátová.

Cieľom ETŠ je spojenie jednotlivcov, športového hnutia, organizácie občianskej spoločnosti či súkromného sektora k športovaniu. "Robíme všetko pre to, aby sa do ETŠ v tomto roku zapojilo ešte viac organizátorov športových akcií. Oslovili sme široké spektrum športovej, ale aj laickej verejnosti: športové zväzy, TJ, športové kluby, športových odborníkov a funkcionárov samotných športovcov, ale aj školy, kraje, rôznych zamestnávateľov a vyzvali ich k aktívnej účasti. K dnešnému dátumu evidujeme 380 registrovaných športových podujatí v rámci celého Slovenska," povedala projektová manažérka Jana Škripková na utorňajšej tlačovej konferencii.

Koordinátorom akcie je aj v tomto roku Národné športové centrum (NSČ). "Európsky týždeň športu je významnou udalosťou pre ešte väčšie spopularizovanie športu a pohybovej aktivity. Som veľmi rád, že aj tento ročník, už druhý v poradí, koordinuje NSČ, a že tak aktívne spolupracujeme s Európskou komisiou. Našim cieľom je motivovať deti a mládež k pohybu i športu práve cez propagáciu myšlienky #BeActive navyše v spolupráci so špičkovými športovcami, ktorých podporuje NSČ - Jánom Volkom a Janou Dukátovou," uviedol riaditeľ NŠC Boris Čavajda.

Ján Volko dúfa, že ETŠ pomôže k výraznejšiemu rozhýbaniu Slovenska: "Šport je ideálny prostriedok na relax a oddych, podporu zdravia a najmä zmysluplne strávenému času detí a mládeže. Pre mňa je šport zároveň životný štýl, ktorý ma naučil najmä zodpovednosti, dáva mi radosť z pohybu a eufóriu z víťazstva. Vďaka športu cestujem po svete, spoznávam nové krajiny a ľudí. Robím radosť nielen sebe, aj iným ľuďom. Akýkoľvek dôvod športovať je preto podľa mňa tým správnym motívom. Či už na vrcholovej alebo rekreačnej úrovni. Je to pre mňa česť, že môžem pomôcť k tomu, aby sa trochu hýbali a bol jeden z impulzov k tomu. Osobne sa zúčastním 27. septembra na aktivite v športovej hale Elán, kde ukážeme deťom atletiku. Možno práve to ich priláka k atletike alebo k iným športom."

Prostredníctvom videa sa k aktivite vyjadrila aj Jana Dukátová: "Môj život je predovšetkým pohyb a šport a ani si ho veľmi bez neho neviem predstaviť. Pre mňa je šport zábava a verím, že bude aj pre vás." Do projektu ETŠ sa zapoja aj zdravotne znevýhodnení športovci s projektom Mladí rovesníci, v ktorom bude viac ako 90 detí s mentálnym postihnutím do 12 rokov športovať s rovesníkmi bez mentálneho postihnutia.

K ETŠ prispel aj bývalý boxer Tomi Kid Kovács, ten bude mať pod záštitou projekt Vyboxuj si svoj sen. "Môj príbeh a príbehy mojich zverencov píše život a každý z nás začal s jedným veľkým snom. Pred mojimi očami vyrastajú z detičiek aktívni športovci a šampióni. Mená reprezentantov ako Andrej Bandi Csemez, Viliam Tankó a ďalší preslávili náš klub a náš šport aj v zahraničí. Šport nás učí disciplíne, úcte a čestnosti. A my to posunieme ďalej, naučíme deti zodpovednosti, vytrvalosti a láske k športu, pretože u nás nemožné neexistuje," predstavil Kovács svoj projekt.

Aktivita je iniciatívou Európskej komisie. "Pohyb je dôležitou súčasťou života z každého z nás. Má pozitívny vplyv nielen na naše fyzické zdravie, ale aj psychickú pohodu," dodal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.