Voľba člena Súdnej rady na aktuálnej chôdzi Národnej rady nebude

Na archívnej snímke štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 12. septembra (TASR) - Voľba člena Súdnej rady SR nebude ani na aktuálnej schôdzi Národnej rady SR. O odsunutí tohto bodu rozhodlo plénum dnešným hlasovaním.

Voľba je pre koalíciu problematická. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) má zásadný problém s jednou z kandidátov na tento post, štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou, ktorá v parlamentných voľbách kandidovala za Smer-SD. Hovorilo sa aj o možnosti Žitňanskej demisie, ak by Jankovská do Súdnej rady prešla.

Žitňanská pred časom povedala, že zmeny v sudcovských zákonoch presadila aj preto, aby bol eliminovaný politický vplyv v Súdnej rade a bola otvorená aj pre nesudcov. Poukázala, že Jankovská je v politickej pozícii a zároveň sudkyňa. "S jej kandidatúrou preto nemôžem súhlasiť," uviedla Žitňanská, ktorá dlhodobo presadzuje, aby bola Súdna rada čo najviac oslobodená od politických vplyvov.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár už pred časom povedal, že kým nebude dohoda v prípade voľby, hlasovanie sa odsunie. Začiatkom septembra potvrdil, že koalícia nemá dosiaľ vyriešený problém s Jankovskej nomináciou. Upozornil, že podľa koaličnej zmluvy sa strany majú snažiť nominovať nesudcov. Jankovská je sudkyňa. Most-Híd deklaroval snahu o väčšiu nezávislosť súdnictva. Koalícia mala o situácii rokovať, ale nestalo sa tak.

Okrem Jankovskej kandiduje do Súdnej rady aj advokát Allan Böhm. Ich kandidatúru odobril parlamentný ústavnoprávny výbor. Jankovskú navrhol predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD), Böhma opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS). Už 28. júna sa v rade skončil mandát Alene Šiškovej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.