Su Ťij: Mjanmarsko je pripravené začať s procesom návratu utečencov

Mjanmarská líderka Su Ťij. Foto: TASR/AP

Rangún/Nepjito 19. septembra (TASR) - Mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij dnes vyhlásila, že jej vláda je pripravená začať s procesom návratu utečencov, ktorí si želajú vrátiť sa z Bangladéša do vlasti.

Aun Schan Su Ťij sa takto vyjadrila v televíznom prejave k národu zameranom na situáciu v Jakchainskom štáte, odkiaľ ušli pred násilím státisíce príslušníkov moslimskej rohinskej menšiny.

Su Ťij predniesla svoj prvý prejav k situácii v mjanmarskej metropole Nepjito za účasti zahraničných diplomatov, ktorých zároveň pozvala na návštevu Jakchainského štátu. Podľa nej sa väčšiny dedín násilnosti nedotkli.

"Väčšina sa nepridala k exodu. Chceme zistiť, prečo prebieha tento exodus. Existuje mnoho tvrdení a protitvrdení," vyhlásila Su Ťij, ktorú citovala agentúra DPA.

"Odsudzujeme akékoľvek porušovanie ľudských práv a nezákonné násilie," pokračovala Su Ťij. Mjanmarsko sa podľa nej "nebojí medzinárodného šetrenia". Od 5. septembra, ako poznamenala, nedošlo k žiadnym konfliktom alebo vojenským "čistiacim operáciám", takže nie je jasné, prečo moslimovia utekajú.

"Naša vláda vynakladá maximálne úsilie na podporu mieru a stability," konštatovala Su Ťij, ktorá oficiálne zastáva úrad štátnej radkyne a ministerky zahraničných vecí, ale de facto je líderkou Mjanmarska.

Su Ťij vo svojom prejave nepoužila názov "Rohingovia" s výnimkou Armády spásy Rohingov Jakchainského štátu (ARSA), ktorá 25. augusta zaútočila na policajné a armádne pozície, čím odštartovala protiútok vládnych síl. Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.

Su Ťij taktiež uviedla, že moslimovia neboli jediní, na ktorých doľahol konflikt; pred bojmi utieklo viacero ďalších etnických a náboženských skupín.

Vyhlásenie líderky Mjanmarska k masovému úteku moslimských Rohingov sa netrpezlivo očakávalo už niekoľko týždňov, pretože doteraz k nemu nezaujala žiadne zásadné stanovisko, za čo čelila ostrej kritike. Niektorí jej kritici dokonca žiadali, aby jej odobrali Nobelovu cenu mieru.

Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) uviedla, že od 25. augusta do 15. septembra ušlo z Mjanmarska do Bangladéša 409.000 rohinských utečencov.

Ľudskoprávne organizácie kritizovali Su Ťij

Ľudskoprávne organizácie dnes kritizovali mjanmarskú političku Aun Schan Su Ťij za to, že vo svojom dlho očakávanom prejave bránila prístup úradov k situácii v Jakchainskom štáte, odkiaľ násilnosti vyhnali vyše 400.000 moslimov z etnika Rohingov.

Ako uviedla agentúra AP, niektorí pozorovatelia však ocenili to, že Su Ťij vyzvala zahraničných diplomatov, aby navštívili Jakchainský štát a sami sa oboznámili s tamojšou situáciou.

Su Ťij ubezpečila, že mjanmarská vláda sa snaží zistiť príčinu exodu a pracuje na návrate situácie do normálu. Rohingovia však podľa agentúry AP stále tvrdia, že vládne sily ich vyháňajú z ich domovov.

Regionálny riaditeľ organizácie Amnesty International, James Gomez, dnes obvinil Su Ťij, že jej prejav bol "zmesou neprávd a obviňovania obetí".

Podľa Gomeza Su Ťij "dnes dokázala, že ona i jej vláda schovávajú hlavu do piesku pred hrôzami, ktoré sa odohrávajú v Jakchainskom štáte". Pripomenul, že Rohingovia sú tam v izolácii, nemajú občianstvo a majú obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti a ďalších základným službám". "Utečenci, ktorí ušli do Bangladéša, sa nemôžu vrátiť do takých strašných pomerov," uvádza sa v Gomezovom vyhlásení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.