Experti OSN chcú v Mjanmarsku prešetriť porušovanie ľudských práv

Sídlo OSN v New Yorku, archívne foto. Foto: TASR/AP

Ženeva 19. septembra (TASR) - Experti Organizácie Spojených národov sa na vládu Mjanmarska obrátili so žiadosťou, aby im povolila prešetriť podozrenia zo závažného porušovania ľudských práv v Jakchainskom štáte, odkiaľ násilnosti v posledných týždňoch vyhnali vyše 400.000 moslimov z etnika Rohingov.

Ako spresnil vedúci dokumentačnej misie OSN Marzuki Darusman, podozrenia zahŕňajú aj "masové vraždenie, neprimerané používanie sily, mučenie a zlé zaobchádzanie, sexuálne a rodovo podmienené násilie, podpaľovanie a ničenie celých dedín".

Darusman pripomenul, že zistenie pravdy o situácii v Jakchainskom štáte je v záujme mjanmarskej vlády i ľudu krajiny.

Mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij dnes vo svojom dlho očakávanom prejave k situácii v Jakchainskom štáte vyhlásila: "Odsudzujeme akékoľvek porušovanie ľudských práv a nezákonné násilie". Dodala, že Mjanmarsko sa "nebojí medzinárodného vyšetrovania".

Rada OSN pre ľudské práva vyslala do Mjamarska svoju dokumentačnú misiu v marci toho roku po tom, ako sa vlani v októbri objavili správy o násilnostiach v Jakchainskom štáte páchaných vládnymi silami voči moslimským Rohingom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.