Na novorodeneckom oddelení v Žiline pribudli dva monitory dychu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Žilina 20. septembra (TASR) - Na novorodeneckom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline pribudli dva monitory pre kontrolu dychu. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Viera Jurčiová.

Doplnila, že monitorujú dýchanie dieťaťa a na jeho zlyhanie upozornia zvukovým a svetelným signálom. "Používame ich na observačnom boxe či na fototerapii, kde je nutnosť monitorovať každé dieťa. Ale aj pri rizikových deťoch a u mamičiek v izbách, nakoľko si ich od narodenia bábätka vyžadujú, aby mali istotu, že bábätko bude v poriadku," povedala primárka oddelenia Katarína Jackuliaková.

Oddeleniu ich vďaka projektu Mamička dýcham, ktorý spustili v roku 2008, odovzdala mimovládna nezisková organizácia Nadácia Križovatka. "Cieľom je, aby bolo monitorom dychu vybavené každé lôžko pre novorodencov a dojčatá. Druhou časťou poslania projektu je zriaďovanie a prevádzka výpožičných miest pri novorodeneckých a pôrodníckych oddeleniach nemocníc, kde si rodičia narodených detí môžu pri odchode domov monitor požičať, aby aj doma mohli pokojne spať s vedomím, že dych ich dieťatka stráži monitor dychu," vysvetlila riaditeľka nadácie Táňa Tomasch.

Novorodenecké oddelenie v súčasnosti disponuje 25 monitormi dychu, na zlepšenie ošetrovateľskej starostlivosti by ich potrebovali ešte 20. "Zariadenie veľmi často využívame aj v rámci ošetrovateľskej starostlivosti. Nielen pri nedonosených alebo rizikových, ale aj pri fyziologických (donosených) novorodencoch. Sestričky popri svojej činnosti nemôžu obsiahnuť každú izbu, pretože kúpu, prebaľujú, ošetrujú. Keby sme mali monitorom ošetreného každého novorodenca, mohli by sa bezpečnejšie pohybovať po celom oddelení," doplnila vedúca sestra oddelenia Amálka Krkošková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.