Sympózium o Radlinskom je venované 200.výročiu jeho narodenia

Andrej Radlinský Foto: www.wikipedia.sk

Trnava 20. septembra (TASR) – Kňazovi a jazykovedcovi Andrejovi Radlinskému je venované dnešné sympózium, ktoré pripravil v Trnave pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia Spolok sv. Vojtecha (SSV) a Trnavská univerzita. V úvode sa uskutočnila omša v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, do programu je popri prednáškach na tému Andrej Radlinský v službe viery a vedy zaradený aj filmový dokument o tejto výraznej osobnosti slovenských dejín 19. storočia.

Radlinského s Trnavou spája štúdium na Oláhovom seminári v rokoch 1834 až 1836 a potom jeho iniciatíva na založenie SSV v roku 1870. Informovala o tom PR manažérka SSV Martina Grochláková. Spolok vznikol s cieľom šíriť vzdelanosť, prehlbovať náboženský život a oživovať myšlienku národného povedomia Slovákov, ktorí si v 19. storočí upevňovali svoju identitu. Podľa zámerov Radlinského mal združovať kňazov, učiteľov, mládež, no najmä roľníkov a robotníkov z celého Slovenska. Medzi nimi sa mala rozširovať nábožensko-mravná vzdelanosť, praktický katolicizmus a navyše mal takto zveľaďovať základné školy. Tento program mal napĺňať vydávaním a rozširovaním príslušných kníh a periodík. V súčasnosti je SSV najväčším katolíckym vydavateľstvom na Slovensku. Okrem duchovnej literatúry vydáva liturgické knihy, oficiálne dokumenty katolíckej cirkvi a Bibliu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.