Trenčianski poslanci zablokovali rekonštrukciu Art Kina Metro

Na archívnej snímke primátor Trenčína Richard Rybníček. Foto: FOTO TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 21. septembra (TASR) – Mestu Trenčín sa nepodarilo predať svoj majetkový podiel v historickej budove v centre Trenčína, kde sídli aj Art Kino Metro. Poslanci mestského zastupiteľstva na svojom stredajšom (20. 9.) zasadnutí návrh na predaj mestského podielu súkromnému investorovi neschválili.

Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka získala jedna z najvýznamnejších budov v meste investora, ktorý ju chce zrekonštruovať do pôvodného historického stavu. „Investor nás požiadal, aby sme mu náš malý podiel predali. Chcel zrekonštruovať celú budovu vrátane kina, na ktorú mesto financie nemá,“ skonštatoval Rybníček s tým, že investor by sa zmluvne zaviazal s prevádzkovateľom kina, že svojmu účelu bude po rekonštrukcii slúžiť najbližších desať rokov.

Ako dodal, v kine dnes vlhnú steny a potrebuje rekonštrukciu. Investor avizoval, že na ňu vynaloží 500.000 eur. „Obávam sa, že teraz nebude do budovy investovať, kým sa situácia nevyrieši, a že kino bude naďalej chátrať. Možno sa dostaneme aj do situácie, že skôr ako za desať rokov budeme musieť to kino zatvoriť. Alebo budú musieť poslanci schváliť stovky tisíc eur, aby tam to kino bolo,“ doplnil trenčiansky primátor.

Podľa poslanca Richarda Ščepka nebola o takej dôležitej veci žiadna spoločenská diskusia. Prešlo to len finančnou komisiou, aj to bez schválenia, a materiál sa podľa neho neobjavil ani na výbore mestskej časti Stred. „Myslím si, že to kino je tak zaujímavá vec, že sa týka celého Trenčína a dodnes nepoznám názor kultúrnej obce mesta. Kino funguje od roku 1937 a je to alternatívne kino voči komerčným kinám. Benefitom je, že v centrálnej mestskej zóne máme kino, ktoré premieta zaujímavé a kvalitné veci,“ doplnil Ščepko. Očakáva, že diskusiu o kine nebudú viesť iba politici, ale odborná umelecká obec. Tá by podľa neho mala vygenerovať argumenty, ktoré budú zohľadňovať spoločenský prínos aj možné ekonomické riziká.

Podľa Rybníčka na zasadnutí zastupiteľstva zvíťazili emócie nad rozumným riešením. „Urobím všetko pre to, aby som sprostredkoval stretnutie poslancov s investorom. Aby videli, o koho ide, aby im vysvetlil svoje zámery. Urobím všetko pre to, aby sa tento návrh opätovne dostal do zastupiteľstva a schválil sa. Verím, že aj investor to pochopí a ešte chvíľu vydrží,“ uzavrel Rybníček.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.