Iračania protestovali proti referendu o nezávislosti Kurdistanu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Mósul 22. septembra (TASR) - Stovky ľudí vyšli dnes do ulíc v severoirackej provincii Ninive, aby tak dali najavo svoj nesúhlas s pripravovaným sporným referendom o nezávislosti severoirackého Kurdistanu. Informovala o tom agentúra DPA.

Množstvo demonštrantov na dnešnom zhromaždení malo v rukách iracké štátne vlajky a transparenty s heslami vyzývajúcimi na zachovanie územnej zvrchovanosti Iraku.

"Táto demonštrácia je vyjadrením postoja obyvateľov Ninive, ktorí odmietajú delenie a rozdelenie Iraku. Sme za vojnu proti Islamskému štátu a za oslobodenie Iraku," uviedol jeden z organizátorov demonštrácie.

Koalícia síl podporovaných Spojenými štátmi síce po deväť mesiacov trvajúcich bojoch oslobodila v júli od Islamského štátu Mósul, ktorý je hlavným mestom provincie Ninive, avšak v rukách islamistov ešte stále zostávajú viaceré územia vrátane niektorých častí provincií Kirkúk a Anbár.

Referendum o nezávislosti severoirackého Kurdistanu, plánované na 25. septembra, sa má konať nielen v Kurdistane, ale aj v niektorých sporných oblastiach vrátane provincie Kirkúk, bohatej na ropu. Tá je domovom Turkménov, Arabov, Kurdov i kresťanov.

Referendum tiež vystrašilo susedov Iraku - Turecko, Irán a Sýriu -, ktorí sa obávajú, že hlasovanie povzbudí ich vlastné kurdské menšiny, aby sa snažili o odtrhnutie.

USA vyzvali Kurdistan, aby odvolal referendum pre obavy z vyvolania regionálnych nepokojov a z odvrátenia pozornosti od súčasných bojov s extrémistami z Islamského štátu v Iraku a v Sýrii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.