Žilinská univerzita má v 65. akademickom roku 7775 študentov

Žilinská univerzita Foto: TASR

Žilina 26. septembra (TASR) – Na Žilinskej univerzite (ŽU) v Žiline sa bude v 65. akademickom roku vzdelávať na siedmich fakultách 7775 študentov v 179 akreditovaných študijných programoch vo všetkých formách a stupňoch vysokoškolského štúdia. TASR o tom informovala Martina Slavíková z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing ŽU.

"Otvárame ďalší nepopísaný list v príbehu univerzity a jej nových študentov. Hneď na začiatku sme pootvorili dvere na najlepšiu verejnú univerzitu na svete, Kalifornskú univerzitu v Berkeley. Našou úlohou teda aj naďalej zostáva vytvárať optimálne podmienky na štúdium pre tých, ktorí sa rozhodli študovať na ŽU, pre výskumníkov, ktorí majú talent a danosti pre slobodné vedecké bádanie, pre učiteľov a všetkých spolupracovníkov, ktorých snahou je prinášať nové poznatky a byť prínosom pre našu alma mater," uviedla rektorka ŽU Tatiana Čorejová.

Do bakalárskeho štúdia sa zapísalo 2225 študentov, z nich bude 2096 denných a 129 externých. "Univerzitu teší aj pozitívny trend v počte zapísaných zahraničných študentov. V tomto roku sa bude na ŽU vzdelávať 167 študentov z krajín mimo Slovenska, čo je o 41 viac ako v akademickom roku 2016/2017. V prvý týždeň akademického roka je k dispozícii už tradične Infopoint – miesto, na ktorom súčasní študenti ochotne pomôžu a poradia študentom prvých ročníkov zorientovať sa v novom prostredí," doplnila Slavíková.

Štruktúra a počty študijných programov sú podľa nej racionalizované v rámci komplexnej akreditácie univerzity. "Fakulty ponúkajú študijné programy inovované v súlade s najnovšími výsledkami vedy a v súlade s potrebami praxe, ale aj niekoľko úplne nových atraktívnych programov. Sú to napríklad autotronika, bezpečnosť a ochrana kritickej infraštruktúry, počítačové modelovanie a simulácie v strojárstve, finančný manažment, technológia údržby lietadiel, aplikovaná telematika, fotonika, inteligentné informačné systémy, plánovanie dopravnej infraštruktúry, celouniverzitný študijný program alpínska a vysokohorská ekológia vo Výskumnom ústave vysokohorskej biológie so sídlom v Tatranskej Javorine," dodala Slavíková.

Záujem najmä o technické študijné programy pomáhajú každoročne zvyšovať odborové a podnikové štipendiá a štipendijné stáže vo významných spoločnostiach z oblasti strojárstva a dopravy. "Odborové štipendiá má viac než 1000 študentov určených študijných programov každý rok. Taktiež môžu študenti získať motivačné štipendiá prospechové, mimoriadne alebo fakultné, ak budú mať výborný prospech, prípadne dosiahnu mimoriadny výsledok v oblasti štúdia, výskumu, športovej či umeleckej činnosti," uzavrela Slavíková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.