V považskobystrickej nemocnici vznikne nové geriatrické oddelenie

Ilustračná snímka Foto: TASR - Jana Holubčíková

Považská Bystrica 27. septembra (TASR) – Priestory bývalého kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici sa zmenia na nové geriatrické oddelenie. Do rekonštrukcie a materiálno-technického vybavenia investuje Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) viac ako 500.000 eur. Pre geriatrických pacientov by malo byť oddelenie k dispozícii ešte pred tohtoročnými Vianocami.

Podľa námestníčky riaditeľa NsP v Považskej Bystrici pre ošetrovateľskú starostlivosť Jany Lunákovej v zrekonštruovanom oddelení vznikne 25 nových geriatrických lôžok a asi 20 nových pracovných miest pre zdravotnícky personál. „Oddelenie bude určené pre akútnych pacientov nad 65 rokov. Nepôjde teda o doliečovacie oddelenie, ale o pacientov, ktorí sú momentálne hospitalizovaní na internom oddelení. Interné oddelenie je aj pre pacientov z Ilavského a Púchovského okresu. Vytvorením nového geriatrického oddelenia sa odľahčí internému oddeleniu,“ skonštatovala Lunáková.

Ako informovala vedúca oddelenia zdravotníctva a humánnej farmácie Úradu TSK Elena Štefíková, lôžkové kapacity nemocníc v TSK nie sú prispôsobené na starnutie obyvateľstva kraja. Norma stanovuje v Trenčianskom kraji minimálne 118 geriatrických lôžok, momentálne ich je vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne 68 a v NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach 30. „TSK má prioritný záujem, aby sa geriatrické oddelenie zriadilo práve v Považskobystrickej nemocnici a vyčlenil na to finančné prostriedky zo svojho rozpočtu. Vyčlenené finančné prostriedky na stavebnú časť predstavujú 300.000 eur a predpokladané finančné prostriedky na vybavenie sú vo výške 221.000 eur,“ doplnila Štefíková.

Trenčiansky kraj podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku investoval za posledné štyri roky do NsP v Považskej Bystrici viac ako štyri milióny eur. „V tomto trende chceme pokračovať aj v ďalších rokoch rekonštrukciou a rozšírením anesteziologicko-resuscitačného oddelenia, jednotky intenzívnej starostlivosti, rekonštrukciou operačných sál a jednotlivých oddelení,“ doplnil Baška.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.