Jakubisová sa rozlúčila s reprezentáciou: Je čas nechať priestor iným

Na snímke uprostred Lýdia Jakubisová. Foto: TASR

Bratislava 2. októbra (TASR) - Slovenská hádzanárka Lýdia Jakubisová odohrala v nedeľu posledný zápas v národnom tíme. Rozlúčka s reprezentáciou nemala víťaznú príchuť, hráčka Thüringer HC však počas pôsobenia v nej nastrieľala 476 gólov v 127 zápasoch.

V druhom kvalifikačnom zápase o postup na ME 2019 do Francúzska v Nitre proti Poľsku bola pri prehre 20:29 najlepšou strelkyňou Slovenska s piatimi gólmi. "Je škoda, že som sa nerozlúčila víťazstvom, prehrať o deväť gólov je dosť. V prvom polčase sme sa držali, potom sa naša hra úplne rozpadla," povedala po stretnutí 35-ročná krídelníčka, ktorej Slovenský hádzanársky zväz pred zápasom daroval na rozlúčku zarámovaný dres. "Necítila som sa nejako zvláštne, veď nekončím s hádzanou úplne. Na klubovej úrovni budem pokračovať. Ale možno mi to všetko príde až potom, keď prestanem chodiť na zrazy."

V reprezentácii odohrala najlepšia hádzanárka Slovenska za rok 2012 spolu 127 zápasov, k významnému míľniku 500 nastrieľaných gólov jej chýba len 24 zásahov. Jej rozhodnutie je však definitívne. "Možno by som ešte kvôli dievčatám zostala, ale mám už toho dosť v klube. Navyše mám rodinu a je čas, aby som sa venovala aj niečomu inému. V Nemecku trénujem aj deti, navyše som začala pracovať. Je čas, aby som nechala priestor mladším. Nikdy nehovor nikdy, ale na mojom poste sú už mladšie hráčky, ktoré sa potrebujú rozvíjať. Chcela som sa rozlúčiť už po zápase s Maďarskom, napokon som si to nechala až na neskôr," uviedla Jakubisová, ktorá prešla na Slovensku klubmi HK Prievidza, Bánovce nad Bebravou, Slávia Partizánske a Duslo Šaľa. Od roku 2007 pôsobí v nemeckej Bundeslige, kde sa cez kluby Rhein-Main Bienen, DJK/MJC Trier a VfL Oldenburg dostala až do súčasného tímu Thüringer HC. "Ja som si reprezentáciu doslova odpracovala. Najskôr som kamerovala, potom som sedela na lavičke a neskôr som dostala šancu aj na ihrisku. Ale myslím si, že to bolo celkom fajn."

Zápasy v najcennejšom drese si Jakubisová vždy užívala a priniesli jej aj niekoľko vrcholov. Tým najväčším bola účasť na majstrovstvách Európy v Chorvátsku v roku 2014. "Pri spomienkach na tieto momenty mám vždy zimomriavky. Najmä na zápas so Srbskom, ktorý sme vyhrali. Aj góly z tohto zápasu si budem do smrti pamätať," vyhlásila Jakubisová, ktorá v tomto jedinom víťaznom zápase na ME strelila 8 gólov.

S hádzanou sa dnes už bývalá reprezentačná opora nelúči, svoju budúcnosť však spája s Nemeckom, kde sa plánuje usadiť. "Trénujem tam tretí rok deti a veľmi ma to baví. Navyše mám dcéru, ktorá tam už šesť rokov chodí do školy." Jej rozhodnutie o konci v národnom tíme by zrejme nezmenila ani ďalšia účasť na kontinentálnom šampionáte, o ktorú slovenské hádzanárky bojujú v súčasnej kvalifikácii. "Možno by som pouvažovala, ale skôr by som to už nechala tak. Neviem čo bude o rok, neviem či ešte budem hrať, aj keď to ešte plánujem. Ale bolo by to nefér aj voči dievčatám, ktoré by si účasť na ME vybojovali," dodala na záver Jakubisová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.