Poslanci podporujú vyššie odvody za štátnych poistencov

Ilustračné foto
Foto: TASR - Jakub Kotian

Bratislava 3. októbra (TASR) - Zdravotníctvo by sa v tomto roku mohlo dofinancovať viac ako 50 miliónmi eur cez vyššie zdravotné odvody za štátnych poistencov. Zmeny v zákone o zdravotnom poistení dnes bez diskusie takmer jednohlasne odobrili poslanci Ústavnoprávneho výboru NR SR. Definitívny verdikt nad osudom právnej normy bude mať októbrové plénum.

Ministerstvo zdravotníctva v novele navrhlo, aby sadzba za poistencov štátu posledné dva mesiace v roku stúpla z 3,78 na 4,73 percenta z vymeriavacieho základu, čo prinesie spomínaných 50 miliónov eur.

Najprv sa hovorilo o potrebe dofinancovania sumou 150 miliónov eur. Šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) však informoval, že príjmy od ekonomicky aktívnych osôb sú o desiatky miliónov eur vyššie, ako sa predpokladalo.

Viac peňazí pre sektor dlhodobo žiadali neštátne nemocnice, zdravotné poisťovne, zamestnávatelia, ambulantný sektor, pacientske organizácie. Dofinancovanie má napríklad pomôcť štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá mala minulý rok vysokú stratu a plní preto ozdravný plán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.