V mexickej metropole začali búrať budovy narušené zemetrasením

Na snímke pohľad na poškodenú budovu po zemetrasení 19. septembra 2017 v Mexico City. Foto: TASR/AP

Mexiko 10. októbra (TASR) - Úrady v hlavnom meste Mexika začali v pondelok búrať prvé zo 150-200 budov, ktoré sú vážne poškodené v dôsledku ničivého zemetrasenia z 19. septembra. Agentúra AP o tom dnes informovala s odvolaním sa na vyhlásenie mestského stavebného dozoru.

V dôsledku septembrového zemetrasenia s magnitúdou 7,1 zahynulo podľa údajov AP 369 ľudí a najmenej 38 stavieb, prevažne obytných domov, sa úplne zrútilo. Niekoľko budov sa zrútilo čiastočne, zatiaľ čo stovky ďalších majú vážne narušenú konštrukciu.

Predstavitelia stavebného dozoru uviedli, že niektoré z týchto konštrukcií budú opravené alebo vystužené, v prvom rade však treba zbúrať stavby, ktoré ohrozujú susedné objekty alebo chodcov. Mesto začalo s odstraňovaním prvých troch z 11 budov, na ktorých zbúranie bolo vydané povolenie. Desiatky ďalších majú nasledovať v najbližších týždňoch.

Šéf stavebného dozoru odmietol uviesť, koľko budú tieto búracie práce stáť alebo ako dlho budú trvať. Podľa AP sú obavy, že niektorí obyvatelia podniknú proti postupu úradov právne kroky.

Odstraňovanie narušených konštrukcií môže byť v niektorých prípadoch náročné, keďže mnohé obytné budovy v Mexiku sú postavené tesne vedľa seba a po zemetrasení sa ich vonkajšie steny zdeformovali do takej miery, že sa vzájomne o seba opierajú.

Podľa úradov ide v 90 percentách prípadov o budovy postavené pred ničivým zemetrasením z roku 1985, ktoré viedlo k sprísneniu stavebných predpisov. Jedna členka mexickej mestskej rady v tejto súvislosti poukázala aj na zistenie, že 11 z poškodených budov bolo narušených už v roku 1985, na čo neboli riadne opravené. V prípade piatich novších stavieb sa mohla na následkoch popísať korupcia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.