Šéf španielskej diplomacie označil Puigdemontov prejav za úskok

Alfonso Dastis. Foto: TASR/AP

Paríž 11. októbra (TASR) - Utorkový prejav katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta ohľadom nezávislosti tohto španielskeho regiónu bol iba "trikom", vyhlásil dnes španielsky minister zahraničných vecí Alfonso Dastis.

Puigdemont pri svojom vystúpení v katalánskom zákonodarnom zbore zdôraznil, že existuje priestor pre rokovania v rámci španielskej ústavy. Dastis však pre francúzsku rozhlasovú stanicu Europe 1, ktorú cituje agentúra Reuters, uviedol, že Puigdemont "tvrdí jedno a robí druhé". Puigdemont ale cúvol od oficiálneho vyhlásenia nezávislosti Katalánska.

Jeho gesto zmiernilo obavy z bezprostredných nepokojov, ktoré hrozili v prípade deklarácie suverenity, a prinieslo nádej na deeskaláciu napätia v najhoršej politickej kríze Španielska od pokusu o vojenský prevrat v roku 1981. Puigdemontov postoj tiež potešil finančné trhy, pričom došlo k okamžitému posilneniu eura.

Puigdemontov prejav sklamal mnohých jeho stúpencov, ktorí sa zišli pred budovou barcelonského parlamentu v očakávaní vyhlásenia suverenity Katalánska. Hoci katalánski poslanci podpísali vyhlásenie o nezávislosti svojho regiónu od Španielska, predmetný dokument zatiaľ nemá právnu účinnosť.

Dastis na otázku možnosti zorganizovania ďalšieho referenda v Katalánsku odpovedal, že španielska ústava to neumožňuje. "Nemôžeme akceptovať, aby časť Kataláncov rozhodovala za celú krajinu," prízvukoval.

Po prejave Puigdemonta nastala úľava aj v Bruseli - Španielsko ako štvrtá najsilnejšia ekonomika eurozóny totiž získala určitý čas na riešenie vzniknutej krízy. Nemenovaný predstaviteľ EÚ poznamenal, že "Puigdemont zrejme poslúchol radu, aby nespravil niečo, čo sa už nebude dať zvrátiť, a ustúpil od svojich zámerov".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.