Veritelia budú overovať príjem spotrebiteľa cez Sociálnu poisťovňu

Ilustračná snímka. Foto: Tablet.tv

Bratislava 12. októbra (TASR) - Finančné inštitúcie majú dôslednejšie preverovať schopnosť klienta splácať úver. Príjem ľudí budú musieť všetci veritelia povinne overovať prostredníctvom Sociálnej poisťovne (SP). Vyplýva to z novely zákona o bankách, ktorú dnes definitívne schválil parlament.

Spotrebiteľské úvery tvoria významný podiel na celkovom poskytovaní úverov v rámci slovenskej ekonomiky. Už vlani Národná banka Slovenska (NBS) avizovala, že je potrebné v súvislosti s rastúcim objemom úverov prijať opatrenia, ktoré majú ochrániť bankový sektor pred možnými rizikami. Povinnosť overovať príjem spotrebiteľov prostredníctvom SP v súčasnosti nie je zakotvená v legislatíve.

Banky overovanie príjmu cez SP využívajú už od roku 2007 na základe zmlúv, ostatní veritelia však nie. "Doposiaľ bolo overovanie iba dobrovoľné na základe zmlúv medzi veriteľmi a SP, ktoré mali uzatvorené banky a v poslednom roku sa zapojili aj niektoré nebankové subjekty," priblížilo Ministerstvo financií (MF) SR.

Overovanie informácií o príjme je podľa rezortu nevyhnutné pre správne posúdenie schopnosti klienta splácať spotrebiteľský úver. Cieľom opatrenia je, aby boli veritelia obozretnejší pri poskytovaní spotrebiteľských úverov a úverov na bývanie. Toto opatrenie má ochrániť aj samotného spotrebiteľa pred úverom, ktorý by nebol schopný splácať. "Informačný tok medzi SP a veriteľmi bude prebiehať prostredníctvom registrov údajov o spotrebiteľských úveroch. Uvedený spôsob sa zvolil z dôvodu, že ide o doplnenie už existujúcej výmeny informácií," uvádza sa v novele.

Sociálna poisťovňa bude tieto informácie overovať na základe dopytu finančných inštitúcií za odplatu. "Výšku odplaty určí SP s ohľadom na výšku nákladov, ktoré jej vzniknú v súvislosti s plnením tejto povinnosti, najmä na úhradu nákladov súvisiacich s vývojom, implementáciou a testovaním riešení informačných technológií, ako aj prevádzkovaním systému na overovanie údajov, ktorý zahŕňa najmä poplatky za nákup, technickú podporu, údržbu, servis a upgrade softvéru a hardvéru a ich častí," priblížilo MF SR. Súbor otázok o príjme spotrebiteľa určí všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá rezort financií.

Novelou zákona sa má upraviť aj doterajšie financovanie hypotekárneho bankovníctva prostredníctvom vydávania hypotekárnych záložných listov. Tie majú byť po novom nahradené krytými dlhopismi, ktorých celková hodnota bude krytá podkladovými aktívami, ktorými sú hypotekárne úvery. Toto opatrenie má zlepšiť stabilitu financovania bánk, zároveň má prispieť k rozvoju slovenského kapitálového trhu a posilniť ochranu a právnu istotu investorov. "V novom režime bude oprávnená vydávať kryté dlhopisy len banka so sídlom v Slovenskej republike, a to na základe predchádzajúceho súhlasu," píše sa v návrhu.

Právnou normou sa majú spravodlivejšie nastaviť aj ročné príspevky dohliadaných subjektov na finančnom trhu. "Pri predmetnej úprave návrh novely zohľadňuje povahu, špecifické znaky činnosti prispievateľov, ako aj rozsah a náročnosť výkonu dohľadu nad nimi," dodáva MF SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.