PÁNEK: Ľudia sa boja utečencov, lebo si ich predstavujú ako masu ľudí

Migranti - ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 14. októbra (TASR) - Pri téme migrantov v Česku a na Slovensku zvíťazil strach živený politikmi. Je to silná emócia, ktorá keď sa raz objaví, ťažko sa potom odstraňuje. V rozhovore pre TASR to povedal zakladateľ a riaditeľ českej mimovládnej organizácie Člověk v tísni Šimon Pánek.

„Veľa ľudí sa bojí utečencov. Možno nie konkrétnej rodiny, ktorú keby stretli a vypočuli si, že prečo utiekla, tak by im bez váhania pomohli. Boja sa skôr utečencov, ktorých si predstavujú ako masu ľudí,“ konštatoval Pánek, podľa ktorého strach z utečencov súvisí ešte stále s nízkym sebavedomím spoločnosti.

„Nemáme s nimi skúsenosti, tak sa bojíme, že nám vezmú prácu a skomplikujú život. Západoeurópske krajiny sú vystavené prílevu rôznych vĺn utečencov už od druhej svetovej vojny a spoločnosť si na to zvykla. Väčšina ľudí u nás neprišla zrejme vôbec do kontaktu s ľuďmi z exotických krajín, z Afriky, z Arabského polostrova či z Ázie. No a strach z neznámeho sa omnoho ľahšie živí,“ uviedol.

Pánek tvrdí, že netreba privierať oči nad negatívnymi príkladmi z príchodu migrantov v západnej Európe, no existujú pravidlá solidarity. „Mnoho ľudí uteká pred vojnou alebo sú obeťami medzinárodných zločineckých prevádzačských sietí, voči ktorým je potrebné zasahovať a bojovať. Nerobím si ilúzie a je jasné, že medzi miliónom ľudí sú aj šialenci, zločinci alebo jednotlivci, ktorí sa nechajú najať zločineckou skupinou," upozornil Pánek.

Do EÚ prišli po roku 2015 takmer dva milióny utečencov. „Chvíľu trvalo, kým EÚ zareagovala na túto situáciu, no myslím si, že ju potom zvládla skvele. Podarilo sa jej zastaviť mohutný prílev utečencov, hoci niekedy aj za cenu porušovania ľudských práv, čo nie je vôbec pekné, ale na druhej strane EÚ musí byť schopná aspoň čiastočne riadiť prílev ľudí, ktorých môže prijať,“ dodal Pánek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.