Slovenskú delegáciu na klimatickom samite v Bonne povedie L. Sólymos

Na snímke minister životného prostredia SR László Sólymos. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 18. októbra (TASR) - Slovenskú delegáciu na pokračovaní prvého zasadnutia strán parížskej klimatickej dohody povedie šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd). Odsúhlasila to dnes vláda. Zasadnutie sa uskutoční na budúci mesiac v nemeckom Bonne (6. – 17. 11.). Diskutovať sa tam bude o pravidlách, ako zaviesť parížsku dohodu, ktorej cieľom je obmedziť rast globálnej teploty, do praxe.

"V podstate ide o už 23. klimatický samit v nemeckom Bonne, oficiálne Konferenciu zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy. Jej súčasťou je aj Konferencia zmluvných strán Kjótskeho protokolu a v poradí prvá Konferencia strán Parížskej dohody," vysvetlil hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Priblížil, že počas minuloročnej klimatickej konferencie v Marrákeši sa úspešne podarilo naštartovať proces implementácie Parížskej dohody. Prijali sa také rozhodnutia, ktoré umožnili začať práce na pravidlách spoločnej implementácie Parížskej dohody.

Slovenská delegácia očakáva, že sa na stretnutí dohodnú a nastavia pravidlá, vďaka ktorým bude Parížska klimatická dohoda účinne vykonateľná v praxi. Na druhej strane by mali umožniť určitú flexibilitu pre jednotlivé krajiny.

"Treba si uvedomiť, že chceme od rozvojových krajín, aby začali, ľudovo povedané, počítať a zaznamenávať emisie. To si však vyžaduje určité kapacity, znalosti, ktoré tieto krajiny nie vždy majú. Cieľom teda bude dohodnúť sa na spoločných pravidlách, ktoré by boli všeobecne akceptovateľné. Záväzné pravidlá, tzv. rulebook, by mali byť následne prijaté na budúcoročnej klimatickej konferencii v Poľsku," zhrnul Ferenčák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.