KDU-ČSL je jednou z najstarších českých politických strán

Predseda KDÚ-ČSL Pavel Bělobrádek Foto: TASR/Henrich Mišovič

Praha 18. októbra (TASR) – Občania Českej republiky si v piatok a sobotu (20. a 21. októbra) budú voliť nových poslancov do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR.

KRESŤANSKÁ A DEMOKRATICKÁ ÚNIA - ČESKOSLOVENSKÁ STRANA ĽUDOVÁ (KDU-ČSL)

Kresťanská a demokratická únia - Československá strana ľudová (česky Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, KDU-ČSL) patrí medzi najstaršie a najtradičnejšie subjekty českého politického prostredia.

Vznikla v januári 1919 zlúčením niekoľkých katolíckych strán. Do zlúčenia s Kresťanskou a demokratickou úniou (KDU) v roku 1992 niesla meno Československá strana ľudová.

Pôvodne mala strana charakter voľného združenia dvoch centier – českého a moravského, z ktorých každé malo svoje samostatné vedenie a predsedu. Spoločný ústredný výbor vznikol až v roku 1922.

Existencia strany bola dvakrát obmedzená: najprv počas Protektorátu Čiech a Moravy (1938–45) vôbec neexistovala a potom počas komunistického režimu v rokoch 1948–89 bola jej činnosť kontrolovaná Komunistickou stranou Československa (KSČ). V marci 1992 sa Československá strana ľudová zlúčila s Kresťanskou demokratickou úniou a prijali spoločný názov KDU-ČSL.

KDU-ČSL je konzervatívna strana so silnými väzbami na katolícku cirkev. Najväčšiu skupinu voličov má medzi konzervatívnym a katolíckym obyvateľstvom vidieka a malých miest. Zdôrazňuje tradičnú úlohy rodiny a kresťanské hodnoty. Hlási sa k sociálnej trhovej ekonomike, myšlienke európskej integrácie a k antikomunizmu.

V parlamentných voľbách v roku 2006 kresťanskí demokrati dostali 7,22 percenta hlasov a v Poslaneckej snemovni obsadili 13 mandátov.

Po voľbách v roku 2010 sa KDU-ČSL prvýkrát po 90 rokoch nedostala do Poslaneckej snemovne, keď získala len 4,4 percenta hlasov a neprekročila tak potrebnú päťpercentnú hranicu. Pol roka po historickom volebnom nezdare si ľudovci na zjazde v novembri 2010 zvolili kompletne nové vedenie. Predsedom sa stal Pavel Bělobrádek, ktorý v tejto funkcii pôsobí dodnes.

V predčasných parlamentných voľbách v roku 2013 KDU-ČSL získala 6,78 percenta hlasov a v Poslaneckej snemovni má 14 poslancov.

Prioritami v tohtoročnom volebnom programe KDU-ČSL s názvom "Zodpovedne pre spoločný domov" sú lepšie podmienky pre rodiny a výchovu detí, kvalitnejšie školstvo a podpora vedy, vyššie mzdy a práca i pre hendikepovaných ľudí, dôstojné dôchodky a špičková zdravotná starostlivosť pre všetkých.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.