Environmentálnu výchovu na školách podporí Zelený vzdelávací fond

Na snímke minister životného prostredia SR László Sólymos Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 19. októbra (TASR) - Rozvoju environmentálnej výchovy detí má na Slovensku pomôcť nový Zelený vzdelávací fond. Zriadený je pri Slovenskej agentúre životného prostredia (SAŽP) a na prerozdelenie je v ňom aktuálne k dispozícii 130.000 eur. "Je to úplné inovatívny mechanizmus, ktorý združuje súkromný sektor, tretí sektor a štát," uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii šéf Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR László Sólymos (Most-Híd).

Organizácie môžu do fondu podávať žiadosti o podporu svojich projektov zameraných na environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetu od piatku 20. októbra. Sólymos vysvetlil, že cieľom bolo namiesto jednorazovej pomoci vytvoriť systémové riešenie, ktoré dokáže dlhodobo podporovať malé i väčšie projekty v oblasti envirovýchovy. Má reagovať na nedostatočnú envirovýchovu na školách.

"Spolu s donormi a v súlade s našimi prioritami, sme vytypovali štyri oblasti, do ktorých chceme nasmerovať pomoc. Sú nimi podpora nízkouhlíkovej mobility a opatrení na znižovanie emisií, príležitosti prechodu na obehové hospodárstvo, rozvoj zelenej infraštruktúry s cieľom zlepšiť kvalitu života a v neposlednom rade ekoinovácie," povedal štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla. Podporovanými aktivitami budú environmentálna výchova, ktorej súčasťou sú výchovné programy, praktická výchova v teréne, výchova formou hier alebo súťaží alebo interaktívne aktivity.

Oprávnenými žiadateľmi o podporu sú občianske združenia, záujmové združenia právnických osôb, nadácie a neziskové organizácie poskytujúce verejnoprospešné služby s environmentálnym zameraním. Maximálna výška podpory je stanovená v prípade projektov s regionálnym dosahom na 5000 eur a s celoslovenským na 10.000 eur. Podmienkou je spolufinancovanie zo strany príjemcu vo výške päť percent z celkovej požadovanej sumy. Žiadosti je potrebné predložiť do 1. decembra vrátane, vyhodnotiť by sa mali v marci 2018. Kurilla verí, že následne sa podarí zrealizovať aj ďalšiu výzvu.

"Projekty bude vyhodnocovať komisia tvorená zástupcami rezortu, donorov a neziskových organizácií, ktorá bude zároveň rozhodovať aj o prípadnom obmedzení projektového zámeru len na vybrané aktivity, či o poskytnutí nižšej ako požadovanej výšky dotácie," ozrejmil generálny riaditeľ SAŽP Matej Ovčiarka.

Príjem fondu tvoria darované finančné prostriedky poskytnuté na základe zmluvy o účelovom finančnom dare, vedené sú na osobitnom účte v Štátnej pokladnici SR. Do Zeleného vzdelávacieho fondu prispeli okrem ministerstva životného prostredia aj súkromné spoločnosti – CRH, Velux Slovensko, Slovnaft, Slovalco a Nadácia VÚB. Sólymos je presvedčený, že finančné prostriedky pre fond sa podarí zohnať aj v budúcnosti.

Všetky informácie o Zelenom vzdelávacom fonde sú dostupné na webe www.zelenyvzdelavacifond.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.