DANKO:Južnú Kóreu vnímame ako modernú krajinu s demokratickými trendmi

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (vpravo) a predseda Národného zhromaždenia Kórejskej republiky Chung Sey Kyun (vľavo) počas tlačovej konferencie 19. októbra 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 19. októbra (TASR) - Slovenská republika vníma Južnú Kóreu ako modernú spoločnosť s demokratickými trendmi. Po štvrtkovom stretnutí s predsedom Národného zhromaždenia Kórejskej republiky Chung Sye-kyunom to vyhlásil predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Sye-kyun je na oficiálnej návšteve Slovenska.

"Podarilo sa nám oživiť bilaterálne kontakty na parlamentnej úrovni, potvrdením čoho je aj aktuálna návšteva SR, ktorú považujem za ďalší impulz obojstranného záujmu o rozvoj vzájomných vzťahov. Predsedovia parlamentov patria k vrcholným predstaviteľom každej krajiny a z titulu svojej pôsobnosti môžu výrazne napomôcť interakcii tam, kde je to na exekutívnej úrovni ťažko priechodné," povedal na tlačovej konferencii Danko.

Ako tvrdí, v záujme robustnejšieho partnerstva sa nesmie zabúdať na význam medziparlamentnej spolupráce. "Práve po poslednom stretnutí v Kórei sme na pôde NR SR založili samostatnú skupinu priateľstva, ktorá sa zaoberá len vzťahmi s Kórejskou republikou," informoval Danko.

Podľa jeho slov sa Južná Kórea usiluje o vyznávanie hodnôt a princípov, ktoré spolu prechovávame, hoci na báze odlišných kultúrnych tradícií. "Máme bohaté kultúrne výmeny, rozvíja sa univerzitná spolupráca, vzájomne podporujeme medziľudské kontakty, partnerstvá medzi mestami a usilujeme sa o pozdvihnutie verejného povedomia o našich krajinách," uviedol šéf NR SR.

Za zaujímavosť považuje, že na Slovensku pôsobí takmer 100 kórejských spoločností. "S investíciami viac ako 2,5 miliardy eur patrí Kórejská republika medzi strategických partnerov EÚ a je krajinou, ktorá má s Európskou úniou uzavretú kompletnú trojicu dohôd, teda politickú, hospodársko-obchodnú, ale aj bezpečnostnú," konštatoval Danko.

Na rokovaní si však vypočul aj problémy, ktoré kórejských investorov na Slovensku trápia. Lídri spolu hovorili o pomoci v oblasti infraštruktúry, vedy, výskumu a technickej spolupráce. "Musím oceniť aj to, ako predseda Národného zhromaždenia vnímal problémy našich robotníkov v kórejských fabrikách na Slovensku. Jasne som deklaroval potrebu sociálneho dialógu v týchto firmách," povedal predseda NR SR.

Hovorilo sa aj o rozvoji cestovného ruchu vrátane letectva. "Vidím veľkú rezervu v mnohých oblastiach, kde dokážeme veľmi ochotne spolupracovať. Kórejčania ukazujú, že sú veľmi spoľahliví partneri," dodal Danko.

Sye-kyun pripomenul, že Slovensko a Južná Kórea nadviazali diplomatické kontakty ešte v roku 1993. "Veľa kórejských spoločností na Slovensku prispieva k ekonomickému rastu Slovenska, ale musia mať aj sociálnu zodpovednosť. Naše dobré vzťahy potrebujeme premietnuť aj do ďalších sfér, ako je cestovný ruch," avizoval.

Predseda kórejského parlamentu gratuloval Slovensku, že máme dobré postavenie vo svete, a je vďačný, že aj SR má záujem riešiť problematiku KĽDR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.