Dopravné lietadlo Spartan C-27J je už na Slovensku

Lietadlo Spartan, ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 24. októbra (TASR) - Prvé z dvoch dopravných lietadiel Spartan C-27J je už na Slovensku. Na letisku v Kuchyni pristálo v utorok po 10.00 h. TASR informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková.

„Z pohľadu modernizácie našich ozbrojených síl ide o ďalšiu historickú udalosť. Po vyradení posledného lietadla AN-26 naše vzdušné sily dopravným lietadlom s takouto prepravnou kapacitou nedisponovali. Chcem však zdôrazniť, že nebude slúžiť iba ozbrojeným silám, ale je pripravené aj pre domáci krízový manažment v prospech všetkých občanov Slovenskej republiky,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš (nominant SNS).

Obstaranie dvoch dopravných lietadiel Spartan C-27 J sa datuje ešte do roku 2008, keď bol dodávateľ vybraný v rámci verejnej obchodnej súťaže. Zmluva o dodávke však bola reálne podpísaná až v roku 2014. Súčasťou kontraktu je tiež päťročná logistická podpora.

Druhé zo zakúpených lietadiel by malo prísť na Slovensko začiatkom budúceho roka. O výške možnej sankcie za oneskorenú dodávku prvého z lietadiel bude rezort informovať až po ukončení rokovaní.

„V najbližších dňoch sa musí ešte uskutočniť technické odovzdanie lietadla Dopravnému krídlu generála M. R. Štefánika Kuchyňa. Následne je na 31. októbra naplánované slávnostné odovzdanie lietadla do užívania Vzdušných síl Ozbrojených síl SR aj za účasti zástupcov médií,“ dodala Capáková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.